Tahiyyatü’l-Mescit Namazı Hakkında

Bir okuyucumuz : “Öğle namazından hemen önce camiye gittiğimizde tahiyyatül mescit namazını kılabilir miyiz yoksa kerahet vakti olduğundan kılınmaması mı gerekir?”

 

Camiye gelindiğinde eğer herhangi bir namaz vakti ise, zaten kılınacak olan (farz olsun, sünnet olsun) vakit namazı ile tahiyyatül-mescit namazı da kılınmış olmaktadır. Fakat eğer vakit namazından sonra veya önce cami ziyareti yapmışsak, bu durumda iki rekât tahiyyatül-mescit namazı kılınır.

Eğer bu vakit kerahet vakti ise, tahiyyatül-mescit namazı sebepli bir namaz olduğundan, Şafiilere göre iki rekâtı aşmamak şartıyla yine kılınır. Ancak diğer üç mezhep (Hanefiler, Hanbelîler ve Malikiler) kılınamayacağına hükmediyorlar.1

Unutmayalım ki, efdal olan, amelimizde dört mezhebin de görüşünü birleştirebilmemizdir. Bu sebeple mümkünse kerahet vaktinin çıkmasını beklemek evla olur.
Bununla beraber: Bir kerahet vaktinde camie girdiğimizde eğer kerahet vaktinin çıkmasını bekleyemeyecek derecede zaman darlığı içindeysek, Şafii Mezhebi’nin hükmüne ittiba ederek tahiyyatül-mescit namazı kılabiliriz.
Fakat eğer vaktimiz varsa, kerahet vaktinin çıkmasını beklememiz daha makbul olacaktır.
Allah kabul etsin. Amin.

Dipnot:

1-  Abdurrahman Ceziri, 2/518.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   İmam olmadığı vakit

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir