Kerahet vakitleri ve Sehiv Secdesi

Bedri Topal: “1- Kerahet vakitleri ne zamandır? Kaza namazları kerahet vakitlerinde kılınır mı? 2- Namazda hep unutuyorum. Sürekli sehiv secdesi yapıyorum. Bana da tuhaf geliyor. Ne yapmam lâzım? Arkadaşın biri, “‘Ben filan rekâttayım’ de devam et” dedi. Yani sürekli sehiv secdesi gerekmez dedi; doğru mu?”

 

1- Kerahet vakti üç vakittir: 1- Güneş doğarken, 2- Güneş tam tepedeyken 3- Güneş batarken içinde bulunulan vakit kerahet vaktidir.

Kerahet vakitlerinde namaz kılınmaz. Fakat eğer kılınmamışsa, ikindi namazının farzı güneş batarken kılınabilir. Şafiî mezhebine göre kerâhet vakitlerinde kaza namazı kılınabilir.

2- Fıkıhta genel kural şöyledir: Sürekli unutma ve sehiv hâli varsa bu bir vesveseden kaynaklanır. Bu vesveseyi körüklememek ve söndürmek için vesvese yokmuş gibi davranmak ve galip zannımıza göre amel etmek kâfidir. Yani sürekli kaçıncı rekâtta olduğumuzu unutuyorsak, bunu bir hastalık haline getirmemek için, nasıl zannedersek öyle davranacağız. Fazla kurcalamadan, ilk zannımıza veya galip zannımıza göre hareket edeceğiz.

Allah kabul etsin. Âmin.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Namaz vakitlerindeki farklılıklar

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir