Mescid-i Nebevî´de kırk vakit namaz

Konya’dan okuyucumuz: “Hacdan sonra Medîne’de kırk vakit namaz kılmak şart mıdır? Bu namazın hükmü nedir? Bu namaz nereden kaldı?”

Hacdan sonra Medîne’de kırk vakit namaz kılmak haccın şartlarından değildir. Peygamber Efendimizi (asm) ziyâret etmek de haccın farz veya vâciplerinden değildir.

Fakat imkânı olanlar için Peygamber Efendimiz’i (asm) ziyâret etmek sünnet-i müekkededir. Nitekim, bir hadislerinde “Vefatımdan sonra beni ziyâret eden, beni hayatımda ziyâret eden kimse gibidir”1 buyuran Peygamber Efendimiz (asm) bir diğer hadislerinde de şöyle buyurmuştur: “Kabrimi ziyâret eden kimse için Kıyâmet günü şefaatçi olmak benim üzerime vazifedir.”2

Peygamber Efendimiz’in (asm) mescidinde, yani Mescid-i Nebevî’de kırk vakit namaz kılmayı da Peygamber Efendimiz (asm) teşvik buyurmuştur. Bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: “Kim benim mescidimde ara vermeden kırk vakit namaz kılarsa, ona Cehennemden kurtuluş ve azaptan beraat vardır. O kimse nifaktan uzak olur.”3

Mekke’de haccını edâ ettikten sonra dileyen Medîne’ye uğrar ve Peygamber Efendimiz’i (asm) ziyâret eder. Vakti olmayan bu ziyâreti kısa tutabileceği gibi, vakti olanlar Mescid-i Nebevî’de kırk vakit namaz kılarlarsa, Peygamber Efendimiz’in (asm) müjdesine inşaallah nail olurlar.

Dipnotlar:
1- Kenzu’l-Ummal, 15/651
2- A.g.e., 12/256
3- Müsned, 3/155

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Namazda ön safın fazileti

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir