Akşam namazını yatsı okunmadan ne kadar önce kılabiliriz?

Ömer Temur: “Akşam namazını mazeret olsun veya olmasın yatsı okunmadan ne kadar önce kılabiliriz?”

Hangi namaz olursa olsun, bir vakit namazı için efdal olan, vaktin mümkün mertebe evvelinde kılmaktır. Vakit namazını sebepsiz yere son dakikalara kadar geciktirmek mekruhtur.

Bununla beraber; eğer takip eden vaktin ezanı okunmadan içinde bulunduğumuz vaktin namazı için, iftitah tekbirini alıp namaza başlayabilmişsek, söz konusu vakit namazını vakti içinde kılmışız demektir.

Akşam namazı için de durum böyledir. Yatsı okunduğunda, nihayet, akşam namazının iftitah tekbirini almış ve namaza başlamış durumda olmamız gerekiyor. Akşam namazı en son bu haliyle vakti içinde kılınmış sayılır. Ancak bir namazı bu derece geciktirmek mekruhtur.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print
OKU:   Güneşin doğuşu

One comment

  1. Öncelikle hayırlı günler,ben 57 yaşındayım, sitenizi ilk defa okudum.Gercekten anlaşılır,öğretici,bilgilendiren ve her kesime hitap eden bilgiler veriyorsunuz.Özellikle bir çok yayında okuyuculara karışık muallak cevaplar verilirken ilk defa sizin sitede acik,karışık olmayan doyurucu cevaplar verdiğinizi gördüm.Size bu konuda cok teşekkür ederim.Allah razı olsun hepinizden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.