İrademiz, ecelimiz ve kaza namazlarımız

Selami Beyaz: “Benim 10 yıllık kaza namazım vardı. Şu an 4 yıllık kaza namazım kaldı. Yalnız ben kaza namazlarını çok çok hızlı kılıyorum. Hocamızın biri namazın farzlarını yerine getirirsen yeter, demişti. Bunları yerine getiriyorum. Sûreleri hızlı okumak ve namazı hızlı kılmak yeterli mi? Acaba benim namazlarım kabul oluyor mu? Bir an önce bitirip bütün namazlarımı eksiksiz kılmak istiyorum. Lütfen beni aydınlatır mısınız?”

TEBRİKE ŞAYAN BİR İRADE

İradenizi tebrik ediyorum. On yıllık kaza namazını hiç erinmeden, hiç gözünüzde büyütmeden, sadakatle ve teslimiyetle dört yıla düşürmek güçlü bir iradenin eseridir. Allah kabul etsin.

Fakat kazaları bir an önce bitirmek için namazı hızlı kılmak gibi meşrû bir yol haritamız yoktur. Tadil-i erkân üzere kılmak namazda önemli bir vecibedir. Yani namazı tatmin ola ola, rükünlerini tam yaparak kılmak gerekir. Ömrümüz nereye kadar vefa ederse…

Ecel gelmedikçe namazı bırakmaz isek, bu bize inşaallah yeterlidir. Diyelim ki ecelin erken gelmesi dolayısıyla bitirmeye güç yetiremedik; Allah’ın affı ve merhameti inşaallah elimizden tutar. Çünkü bizim namazlarımızı son nefesimize kadar bırakmadan kılma ve kazalarımızı bitirme gayretimiz, ecel sebebiyle bitiremediğimiz namazların affına inşaallah sebep olur. Bu bir tövbe halidir. İnşaallah makbul olan hal budur.

Genel bir kaza programı anlamında şöyle söylenebilir: Her namazın önünden veya ardından bir vakit de kaza kılınırsa, bu bir prensip haline getirilirse, buna böyle devam edildikçe inşaallah belirli bir süre sonra kazalarımız biter.

OKU:   Evlilik kader midir yoksa irade midir?

Bu konuda sabırlı olmamız yeterlidir.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

One comment

  1. Selamunaleyküm. Kaza namazlarını yatsıdan sonra. Namazın adabına çizgisine uygun şekilde aynı aşkla 5 günün kazasını peş peşe eda etmemizde bir sakınca varmı çünkü 22 yıllık bir borç var Allah affetsin inşallah. Bilgi verirseniz çok iyi olur inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir