Kaza Namazı

Demir Akalın: “Sabah namazını camiye gidip cemaatle kılmak çok sevapmış… Ama benim kılmam gereken kaza namazlarım var… Camiye gidiş, namazı kılış ve dönüş süresinde 2 günlük namaz kaza edebiliyorum… Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz… Saygılarımla…”

 

Önceliği kaza borcunuza vermeniz ve camiye gitseniz de orada bulduğunuz her fırsatta kazanıza devam etmeniz daha doğru olur.

Şunu unutmamak lâzım: Namazı namazla çarpıştırmamalı. İbadetlerde esas olan ihlâstır, samimiyettir, dini Allah için yaşama istek ve azmidir. Esas olan namaz kılmak ve namazı Allah’a tahsis etmektir. Temelde ihlâs ve Allah için ibadet yapma azmi ve niyeti olduktan sonra, ameldeki zamanla düzelecek kusurlar muafiyete uğrar. Yani ister camiye gidiniz, ister camiye gidiş geliş süresini evde kaza namazı kılmaya tahsis ediniz; siz o muradınız olan “çok sevabın” içindesiniz demektir. Kazanızı ciddî bir plânlama ile kılıp bitirdikten sonra artık namazlarınızı camiye giderek ve diğer sünnetlerine riâyet ederek kılarsınız. Allah kabul etsin. Âmin.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Sabah Namazına Kalkmak İçin

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir