Ahirete uğurlarken hissedilen rahmet rüzgârı

Hatay’dan Nurettin Çağlar: “Hizmet ehli bulunan ve Risale-i Nur hizmetinde iken vefat eden eşim Fatma Nahide Hanımın defni hengâmında kabirde manevî hareketlilik, uçuşan nurânî şeyler görüyorlar. Defin esnasında birçok kişi bunu görüyor. Kızım Esra da görüyor. Bu ne anlama geliyor?”

Öncelikle Fatma Nahide Hanım için Allah’tan (cc) rahmet, kederli ailesine sabr-ı cemil niyaz ederim.

Ahirete giderken kabri etrafında manevî hareketlilik yaşanması, inşallah hizmetlerinin makbuliyetine işarettir. Böyle işaretler görülmesi aslında genel bir kural değildir. Fakat görülünce alâmet-i makbuliyet sayılır. Kim bilir onu belki imanını kurtardığı ve kendisinden önce ahirete giden talebeleri karşıladı. Rahmet melekleri de bu rahmete banmış sevinç tablosunu kayıtlara geçirdi. Demek oluyor ki, bazen rahmetin galebe ettiği karelerde rahmeti gözler ve kalpler hissedebiliyor.

Mektubat’ta zikrediliyor ki, bir eczacı vefat eden pederi ile ilgili bir rüya görüyor ve bu rüyayı Üstad Hazretlerine anlatıyor.

Üstad Hazretlerinin bu rüya üzerine düştüğü not şöyledir: “Hem Eczacıya de ki: Merhum pederi hakkında gördüğü rüya için hatırıma şöyle bir mânâ geldi ki: Merhum pederi doktor olmak münasebetiyle, çok salih ve mübarek, belki velî insanlara faydası dokunmuş ve ondan memnun olan ve menfaat gören o mübareklerin ervahları, onun vefatı hengâmında kuşlar suretinde, en yakın akrabası olan oğluna görünmüş; onun ruhuna şefaatkârâne bir hoşâmedî nevinden bir istikbal ettikleri hatırıma geldi.”1 Bu hadisede de rahmetin izini, özünü, yüzünü görmek mümkündür.

OKU:   Mevt Bir Terhistir

Öyleyse bize evvel-ahir lâzım olan şey siyaset veya dünya ne olursa olsun; halisane iman hizmetinden elimizi gevşetmemektir.

Dipnot:

1- Mektubat, s. 49

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir