Mevt Bir Terhistir

İzmir Mordoğan’dan Birgül Zorbaz: Annem kanserden vefat etti. Ciğerlerini sarmış olmasına rağmen hiç acı çekmedi. Allah’a çok şükrederdi. Sahipsiz hayvanları beslerdi, ölmezden yarım saat önce bile martıları beslememi istemişti. Bu hastalığa rağmen acı çekmedi, zayıflamadı ve çok güzeldi, sizce bütün vücudunu saran kanser niye ona acı vermedi? Annemi çok seviyordum ve unutamıyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ben her gün ona 4-5 tane Yasin okuyorum.”

Başınız sağ olsun der, taziyetlerimi sunuyorum. Annenizin müzmin bir hastalık neticesinde vefat etmiş olması, inşallah günahlarından arınmış ve Allah katında makbul bir dereceye çıkmış olarak gittiğine dair güçlü kanaat veriyor. Acı çekmemesi sırf Allah’ın lütfudur. Belki acı çekseydi dayanamayacaktı; bu Allah’a şükrüne ve zikrine zarar verecekti.

Peygamber Efendimiz (asm) müjde veriyor ki, imanlı bir hastanın sabredip şükrettikçe günahları dökülür, silinir gider.1 Bize düşen, Allah’tan gelene teslim olmak, O’ndan geldiğimizi ve O’na döneceğimizi bilmek ve acılarımız olduğunda sabretmektir.

Bediüzzaman diyor ki: “Sizlere müjde! Mevt idam değil, hiçlik değil, fenâ değil, inkıraz değil, sönmek değil, firak-ı ebedî değil, adem değil, tesadüf değil, fâilsiz bir in’idam değil. Belki, bir Fâil-i Hakîm-i Rahîm tarafından bir terhistir, bir tebdil-i mekândır. Saadet-i ebediye tarafına, vatan-ı aslîlerine bir sevkiyattır. Yüzde doksan dokuz ahbabın mecmaı olan âlem-i berzaha bir visal kapısıdır.”2

OKU:   Kur’ân’da şifa âyetleri

Annenize sevginizi, acınızı ve üzüntünüzü duâ için fırsat bilin. Yasin’ler okumaya ve duâlar etmeye devam edin. Duâlarınızda bağışlamalarınızı geniş tutun. Böylece inşallah hem sizin, hem annenizin, hem babanızın, hem ecdadınızın, hem bütün mü’minin ve mü’minatın rahmete ulaşmasına vesile olursunuz.

Dipnotlar:

1- Buharî, Merdâ: 1, 2, 13, 16; Müslim, Birr: 45; Dârimî, Rikâk: 57; Müsned, 1:371, 441, 2:303, 335, 3:4, 18, 38, 48, 61, 81.
2-  Mektubat, s.221.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir