Ameli güzel olan Mü´minler huzurla ölürler

Helvacıoğlu: “Babam vefat etti ve Mi’rac kandilinin olduğu gün kabre girdi, ayrıca o gün Cuma idi. Bu bir rastlantı olabilir mi, yoksa babamın ameli ile ilgili bir durum mudur ve bununla ilgili bir müjde var mıdır? Ayrıca babam vefat ettiğinde yüzünde bir tebessüm varmış ve görenler diyorlar ki ‘Allah (cc) teneşir güzelliği vermişti.’ Bu durum ile ilgili de bilgi verebilir misiniz?”

Size baş sağlığı, muhterem babanıza rahmet diliyorum. Rahmet-i İlâhiye’den ümit kesilmez. Ölümün böyle mübarek gün ve gecelere rastgelmesi boşuna değildir, tesadüf değildir ve inşallah rahmet ümidini artıracak işaretlerdendir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm), “Cuma günü veya Cuma gecesi ölen Müslüman’ı Allah kabir azabından korur” buyuruyor.1

Muhterem babanızın yüzünde tebessümle vefat etmiş olmasını da rahmet melekleri ile gittiğine yormak gerekir. Ölüm sırasında gelen rahmet melekleri Mü’min insanı elbette huzura ve tebessüme sevk ederler. Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle, ölüm ehl-i iman için bu dünyadan daha güzel bir âlemin kapısıdır, nur diyarına geçiştir, rahmet tarafına uçuştur, ruhların uçtuğu meydana geçerek Rahman’ın huzuruna gitmektir.2 Peygamber Efendimiz (asm) bildirmiştir ki, Mü’minin rahatı ölümle başlar.3 Bu sebeple ameli güzel olan Mü’minler huzurla ölüyorlar.

Dipnotlar:

1- Câmiü’s-Sağir, 4/1503; Tirmizi, Cenaiz, 72; Müsned, 2/169;
2- Sözler, s. 331;
3- Câmiü’s-Sağir, 2/813

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Öleni ibra etmek ve kabirde beden

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir