Kurân okumaya çalışmak

“Ferizli” rumuzlu okuyucumuz: “Kur’ân okumasını bilmeyen biri Kur’ân sahifelerini çevirerek okur gibi yaparsa Kur’ân’la dalga geçmiş gibi olur mu?”

Kur’ân okumasını bilmeyen, öğrenmeye çalışır. Öğrenme imkânı bulamayan ve Kur’ân’ı okumaktan uzak düşen, bu imkânsızlıktan dolayı üzülür ve içinde Kur’ân’a karşı bir hasret duyar. Kur’ân hasreti insanı ağlatabilir… Buna kimse engel olamaz. O gözyaşlarının her bir damlası Allah’ın rızâsına giden birer umman gibi olur. Allah için ağlamak ucuz değildir. Karşılığı inşaallah günahlardan arınmak ve Cennet’e ulaşmaktır.

Böyle bir mü’min, Kur’ân’ı öğrenmek ateşiyle yanar. Yaşına, başına bakmaz. İnsanlar ileri geri konuşacaklarmış; aldırmaz. Her fırsatı Kur’ân’ı öğrenmek için kullanmaya çalışır… Bu yolda yaptığı her şey, attığı her adım, her yöneliş kendisine sevap getirir. Böyle bir aşk ve hasretle Kur’ân sayfalarını açıp elini yüzünü sürse, okuyamadığı halde âyetlere bakıp iç geçirse, okur gibi yapsa, sayfaları çevirip sûrelere baksa ne zararı var? Kur’ân’la ne diye dalga geçmiş gibi olsun?

Bilâkis içinin hasretini böylece dindirebiliyorsa, böylece rahatlayabiliyorsa, böylece bir iç kontrol süreci yaşayabiliyorsa, böylece bir iç muhasebe eleğine tâbi olabiliyorsa ne âlâ! Bu davranışı onu pişmanlığa götürüyorsa, bu davranışı onu tevbeye sevk ediyorsa, bu davranışı ona mânevî güç ve kuvvet veriyorsa, buna hiç kimsenin hiçbir diyeceği olmaz.

Fakat aynı davranışları dalga geçmek için yapıyorsa elbet dalga geçmiş gibi olur. Niyeti ne ise, ameli ona göredir. Ameller niyetlere göre hüküm alırlar. Bu bakımdan mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır.

OKU:   Arş’ın altındaki hazineden gelen ayetler

Hicret esnasında mü’minler Allah için hicret ederlerken; aralarında birisi, inanır gibi görünmüş ve bir kadın için hicret etmişti. Peygamber Efendimiz (asm) gâyet açık konuştu. Buyurdu ki: “Kim Allah ve Resûlü (asm) için hicret etmişse, Allah ve Resûlü (asm) için hicret etmiştir. Kim de bir kadın için hicret etmişse, kadın için hicret etmiştir. Allah katında ameller niyetlere göredir.”

Yani Kur’ân’ı bilmediği halde okur gibi yapan birisi, bu hareketi dalga geçme niyetiyle yapmıyorsa dalga geçmiş gibi olmaz.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir