Kurban hissesine adak veya akika niyetiyle girmek

Alanya’dan Remzi Çetin: “Bir büyükbaşa bir kişi üç hisse olarak girmek istiyor. Fakat bir hisse akika, bir hisse adak, bir hisse de Kurban Bayramı kurbanı niyetine girmek istiyor. Buna olmaz demişler. Olur mu, olmaz mı?”

Akika kurbanı ve adak kurbanı Kurban Bayramındaki hisseye dâhil edilebilir. Her üçü de ibadet amaçlı olduğu için bunda hiçbir sakınca yoktur.

Bilindiği gibi sığır veya deve yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilirler. Böyle bir ortaklıkta tek şart: Ortakların hepsinin “ibâdet” niyeti taşıyor olmasıdır.

Meselâ, birisi Kurban Bayramının vacip kurbanı, birisi nafile kurban, birisi akîka kurbanı, bir başkası adak kurbanı, bir diğeri ceza kurbanı, diğeri kefaret kurbanı, bir başkası temettü kurbanı olmak üzere “Allah rızası için” kurban kesmeye niyet edenlerin, aynı ortaklıkta birleşmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Çünkü bunların hepsi ibadettir.

Eşit olarak paylaşırlar ve her birisi kendi payına düşen eti niyeti çerçevesinde değerlendirir. Fakat ortaklardan birisi kurban niyetine değil, sadece “et almak” için ortaklığa girmiş olsa, et almak ibadet olmadığından kurbanın sıhhatini de bozar.

Adak kurbanlarının Arefe Gününe tahsis edilmesi şart değildir. Ölen kişi için adanan kurbanın Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi, diğer günlerde, meselâ Arefe Gününde kesilmesinden daha faziletlidir.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kurban bayramına doğru

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir