Ameller niyetlere göre değer alır

Murat Ayna: “İki niyet ederek tek namaz kılmam doğru mudur? Meselâ, ‘Üzerime farz olan geçmiş öğle namazını kılmaya ve vaktin sünnetini kılmaya’ denir mi?”

Niyet ibadetin özü ve mayasıdır. Ameller niyetlere göre değer alır. Niyetimiz ne ise amelimizin kıymeti ve bahası odur. Bir amel için bir niyet gereklidir ve bu yeterlidir. Niyette tereddüt yaşamak ise niyetin sıhhatine zarardır. İki niyet, esasen niyetsizlik demektir.

Bu soruyu niyete kilitlemeden, şöyle sormamız daha doğru olur: Sünnete niyet etmeyip, o sırada geçmiş bir namazın kazasını kılmaya niyet edersek, sünnet namazı da kılmış olur muyuz? Bu soruya, ‘evet, kılmış oluruz’ diyebiliriz. Çünkü, sünnet namaz için esas olan o vakitte namaz niyetiyle namaz kılmaktır. Geçmiş farz namazın kazası için ise esas olan, ‘üzerimizde zimmet bulunan kaza namazını kılma’ niyetiyle namaz kılmaktır. Kaza namazı farz olduğundan onun niyeti öncelik taşır. Ve kaza namazına niyet edilmesi yeterlidir. Kılınan kaza namazıyla sünnet namaz da kılınmış olur. Allah kabul etsin.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Fatiha suresi ve cemaatle namaz

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir