Kadınların kendi aralarında giyim ölçüsü nedir?

Tokat’tan Sâliha hanım: “Kadınların kendi aralarında başı açık ve pantolonla bulunmaları dînimizce câiz midir? Bunun dînimizdeki ölçüsü nedir?”

Her zaman mümkün mertebe azîmeti, yani emri uygulamada en makbûle geçen şekli esas almalıyız. Bizim için takvâ elbîsesi her zeminde daha makbule şâyândır. Takvâ elbîsesi örtünmede ruhsata değil, azîmete önem vermektir.

Ancak bazen ruhsattan yararlanmak da bir ihtiyaç halini alabilir. Neticede beşeriz. Her hal ve her şartta azîmeti yaşama imkânı bulamayabiliriz. Böyle durumlarda başkalarına teşvik edici ve kötü örnek olmamaya dikkat etmek kaydıyla ruhsatlardan yararlanabiliriz. Oturup kalktığımız yerin statüsü, bize yakınlığı ve mahremiyet durumu, diğer kadınlar ve çocuklar üzerindeki imajımız, giyinişimizi de, örtünüşümüzü de meşru dâire içinde bile olsa zaman zaman etkiler.

Şüphesiz Müslüman hanımların özellikle, ahlâkını ve huyunu bilmedikleri yabancı kadınların yanında daha dikkatli olmaları; onların, ziynetleriyle ilgili başkalarına laf taşımalarına imkân verecek ölçüde açık veya şeffaf giyinmemeleri önemlidir. Bu esaslara dikkat etmek kaydıyla, Müslüman kadınların kendi aralarında baş açık ve pantolonla bulunmalarında dînen bir sakınca yoktur.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Haramla ilgili sorular

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir