Zilhiccenin ilk dokuz gününde oruç tutmak

Bursa’dan Erdoğan Akdemir: “Perşembe gününden itibaren Arefe günü dâhil dokuz gün oruç var. Zilhicce ayında çok sevabı var. Bu orucun hükmü nedir? Bir de Arefe Günü bin ihlâs-ı şerif okumanın hükmü nedir?”

Zilhiccenin ilk dokuz gününde oruç tutmak sünnettir. Bu oruç zilhicce ayının başından itibaren Arefe Günü de dâhil olmak üzere dokuz gün tutulabilir. Ama bayram günü tutulmaz.

İbni Abbâs bildiriyor ki: Resûlullah Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:
“Başka günlerin hiçbirinde,-–Zilhiccenin ilk on gününü kastederek–-şu günlerde işlenecek amel-i sâlihten, Allah katında, daha sevimli bir amel yoktur.”

– “Allah uğrunda yapılacak cihad da mı üstün değildir Ya Resûlallah?” dediler.
– “Malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür)” buyurdu.1

Kurban Bayramı arefesinde bin İhlâs-ı Şerif okumaya gelince… Bu sünnettir. Bin İhlâs-ı Şerif okuyanların, bugün duâları reddolunmayacağı bildirilmiştir.

Üstad Bedîüzzaman Hazretleri diyor ki: “Azîz, mübârek kardeşlerim. Bizim memlekette eskide Arefe Gününde bin İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel beş yüz ve arefede dahi beş yüz okuyabilirim. Kendine güvenen, birden okuyabilir. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususî her birinizle görüşmüyorum. Fakat ben, ekser vakitler, duâa içinde her birinizle bazen ismiyle sohbet ederim.” 2

Dipnotlar:

1- Buhârî, Îdeyn 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 61; Tirmizî, Savm 52; İbni Mâce, Sıyâm 39.
2- Şuâlar: 266.

OKU:   Oruç günahlara karşı kalkandır

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir