Oruç kaç çeşittir?

Oruç kaç çeşittir?

Dört çeşit oruç vardır. Farz, vâcip, sünnet ve mekruh oruçlar.

Farz Oruç: Ramazan orucu, kazâ orucu, kefaret orucu farz oruçtur.

Vâcip Oruç: Adak orucu ve bozduğumuz nafile orucun kazası vacip oruçtur.

Sünnet Oruç: Farz veya vâcip oruçların dışında tutulan oruçlar nafile oruçlardır. Bunlardan Peygamber Efendimiz’in (asm) tuttuğu veya tavsiye buyurduğu günlerde tutulan oruçlar sünnettir. Mubah olan her gün oruç tutmak faziletlidir.

Bazı günlerde Peygamber Efendimiz (asm) oruç tutmayı tavsiye buyurmuşlardır. Bunlar: Şevval ayında altı gün, Aşûre günü bir gün evvel ve bir gün sonrasıyla birlikte üç gün, Zilhicce ayının ilk dokuz gününde, Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarında Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri, Şâbân ayı orucu, her aydan üç gün oruç, Pazartesi ve Perşembe günleri oruçları, Hz. Dâvûd (as) gibi gün aşırı oruç sünnet oruçlardır. Dînî bayramlarımıza rastlamamak şartıyla herkes dilediği gibi, dilediği gün nâfile oruç tutabilir.

Mekruh Oruç: Ramazan ve Kurban bayramlarında oruç tutmak tahrîmen mekruhtur. Çünkü bu günler bayramdırlar. Bu günlerde Allah’ın ikrâm ve ihsanları bütün Müslüman’larca ortak olarak hissedilmekte, bir ebedî saadetin ön sezileri paylaşılmakta ve yaşanmaktadır.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kadınlar âdet olursa orucunu bozmalılar mı?

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir