Sadakanın faizi haram mı?

“Açız” Rumuzlu okuyucumuz: “Muhtaç durumda olan bir kişi, kendisine verilen sadakaları bankaya yatırsa ve muhtaç olduğu için bu paranın fâizini kullansa, haram olur mu?”

Peygamber Efendimiz (asm), kendisine gelip aç ve yardıma muhtaç olduğunu söyleyen birisine bir ip veriyor ve dağdan odun indirip satmasını tavsiye ediyor. Odun satmaya başlayan adam, kısa sürede kendi geçimini sağladıktan başka, sadaka verecek derecede güçleniyor.

Çalışmak berekettir. Bereket kapısının tokmağı, çalışmaktır. Rızkı mümkün mertebe alın teri ile aramak en hoş kulluk hâlidir, ibâdettir. Hazret-i Îsâ (as), her istediklerinde gökten kendilerine taze sofra inen havârilerine, “Siz, Allah’ın bunu muhabbetinden gönderdiğini sanmayın. Allah size acıdığı için ikrâm ediyor. Halbuki Allah çalışanı ve alın teriyle kazananı daha çok seviyor” diyor.

Mümkünse çalışmalıyız. Gelen sadakalardan artırdığımız bir bölümü küçük bir sermaye yapmak ve küçük bir kazanç kapısı açmak mümkündür. Gücümüzü son noktasına kadar kullanıp, helâl kazanmaya gayret sarf etmeyi şeref bilmeliyiz. Kulluk haysiyetimize yakışan budur.

Sokağa çıkamayacak derecede hasta veya malûl durumdaysak ve tedâvî için yardıma ihtiyacımız da var ise, Müslüman’ların yardımlarına baş vurabiliriz. Fakat gelen yardımları doğrudan ihtiyacımız olan şeye, meselâ tedâvîye harcamalıyız. Fâizde kullanmak câiz değildir.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Günah ve tövbe

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir