Ölümü sevmek mi, ölümden korkmak mı?

Birsen Hanım: “Ölümü sevmek mi, ölümden korkmak mı iman-ı kâmilin işidir?”

Ölüm Allah’a kavuşmaktır. Bunu bilen ve iman eden mü’min, ölümü severek karşılar. Çünkü mü’min, Allah’a kavuşmayı arzu eder. Allah da mü’mine kavuşmayı arzu eder. Dolayısıyla mü’min, Allah’tan korkar, fakat ölümden korkmaz. Nitekim Allah korkusu da mü’mine yüksek sevap ve derece kazandırmaktadır. İman-ı kâmilin işi budur.

Resulullah Efendimiz (asm), ölmek üzere olan bir genci ziyaret etmişti. Gence buyurdu ki:

“Kendini nasıl hissediyorsun?”

Genç, “Vallahi ya Resulallah, Allah’ın rahmetini umuyorum. Fakat günahlarımdan korkuyorum!” dedi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm), “Bu gibi yerde o ikisi (ümit ile korku) kulun kalbinde bir araya gelirse, Allah muhakkak ona umduğunu verir ve onu korktuğundan emin kılar” buyurdu.1

Peygamber Efendimiz (asm) bir diğer hadislerinde buyurdu ki:

“Her kim Allah’a kavuşmayı arzu ederse, Allah da ona kavuşmayı arzu eder. Ve her kim Allah’a kavuşmayı arzu etmezse, Allah da ona kavuşmayı istemez.”

Hazret-i Âişe (ra) dedi ki:

“Ya Resulallah! Hepimiz ölümü sevmeyiz!”

Peygamber Efendimiz (asm), “O manada değil. Fakat mü’min, can verirken Allah’ın rahmeti, rızası ve Cenneti ile müjdelendiği zaman, Allah’a kavuşmayı arzu eder ve Allah da ona kavuşmayı arzu eder. Kâfir ise, Allah’ın azabı ve gazabıyla müjdelenir de, Allah’a kavuşmaktan ve Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz” buyurdu.2

OKU:   Günahkar Müslümana rahmet dilenir mi?

İnsanın ölümle nereye gittiğini ve nereye sevk olunduğunu soran Bediüzzaman Said Nursî, sorusuna kendisi cevap verir:

İnsan öyle bir Cennet hayatına dâvet olunuyor ki, o Cennet hayatının bir saatlik lezzeti, bin senelik mesut, bahtiyar ve rahat dünya hayatıyla elde edilmiyor.

Bundan da ötesi: İnsan öyle bir yüksek huzura dâvet olunuyor ki, o huzurda Allah’ın eşsiz cemâlini görmeye mazhar olmanın bir saati, mutluluk itibarıyla bin senelik Cennet hayatında bulunmuyor.

Bediüzzaman’a göre, insan hiç durmadan böyle bir yüksek huzura gidiyor, götürülüyor ve sevk olunuyor. Öyle ki, insanın, âşık, tutkun ve düşkün olduğu dünya sevgililerinde gördüğü bütün güzellikler, Allah’ın eşsiz güzelliğinin binler perdelerden geçmiş bir nevî gölgesinden ibarettir.

Bütün Cennet, bütün güzellikleriyle Allah’ın rahmetinin bir tek cilvesinden ibarettir. Bütün sevgiler, muhabbetler, aşklar ve cazibeler, Allah’ın bir tek muhabbet pırıltısından ibarettir.

İşte, insan böyle bir Mabud-ı Lemyezel’in ve bir Mahbub-u Lâyezâl’in huzuruna gidiyor ve ebedî ziyafetgâhı olan Cennete çağrılıyor.

Kur’ân’da birçok âyette beyan olunan, “Ona döndürülüyorsunuz.” ifadesi bu yüksek dönüşü haber veriyor.

Öyle ise insan kabir kapısına ağlayarak değil, gülerek gitmelidir.3

Dipnotlar:
1- Tirmizî, Cenâze, 10.
2- Tirmizî, Cenâze, 67; Müslim, Zikir, 15; Buharî, Rikâk, 41; İbn-i Mâce, Zühd, 31; Nesâî, Cenâze, 10.
3- Bediüzzaman Said Nursî, Mektubat, Yeni Asya Neşr., Germany, 1994,  s. 223.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Ecel ve takdir

image_pdfimage_print

12 comments

 1. merhaba arkadaşlar mezarlığa gittikten sonra bana ölüm korkusu geldi hep ölen kişilerin ne durumda olduklarını merak ediyorum çok korkuyorum bir türlü kendimi inandıramıyorum ölüceğime ve bu durumdanda çok rasıs oluyorum artık inanmak istiyorum bir müslümana yakışmaz böyle bir durum diye düşünüyorum beni birisi lütfen avutacak birşeyler söyliyebilirmi 🙁

  1. Ölüm fani hayattan ebedi hayata yolculuktur bnce fazla dusunmeyiniz namazini geciktirmeyin dua edin şükü namazin kilin oruc tutun ustunuze rahatlama ferahlik gelicektir inşaallah…

   1. Katılıyorum size ölüm güzeldir Allah tüm ölmüşllerimizin mekanları cennet olsun
    İnşaallah
    Bizleri de af etsin

   1. Bende çok isterim Anneme kavuşmayı her gün annemin yanına gidiyorum iyi oluyorum Annemi çok özledim Allah tüm ölmüşllerimizin mekanları cennet eylesin inşallah

  2. Biliyomusun aksine bende ölümden hiç korkmuyorum.o yüzden bi bakayım dedim acaba korkmakmı korkmamakmı daha iyi diye bu yazıyı okuyuncada çok mutlu oldum.Ben hep erken ölenleri kıskanırım.Ölüm asıl başlangıç değilmidir.gerçege kavuşmak.Hep dua ederim hayırlı ölüm versin rabbim diye. Ölünce cenazem yıkanırken kötü halde olmak istemediğim için hep hazırlıklı olmaya çalışırım.Eskiden sevdiklerimi kaybetmekten çok korkardım hatta gözümde canlanırdı aglardım.şimdi kendimi sevdiklerimin ölümüne tek tek hazırlıyorum.şuan aslında bi yalanı yaşıyoruz.Namaz kılmaya biliriz oruç tutmayada biliriz kuranda okuyamıyo olabiliriz.en azından yapmaya gayret etmeliyiz.En önemlisi ne biliyomusun indan doğduk insan kalabilmeliyiz.

 2. merve abla veya kardeş bilemiyorum 14 yaşındayım ve daha dün kriz geçirdim bin türlü hastalık araştırdım öleceğim sandım. Fakat sevdiğine gidiyorsun yok olmuyorsun 🙂 korkulacak birşey değil ki. Ahirette sevdiklerinle beraber olacaksın. Ve ben duyduklarımdan (eğer doğrularsa muhtemelen doğrudur.) uyuyormuşsun gibi anlık geçiyor ve kıyamet geliyor eğer Allah’tan korkuyorsan ve ONA AŞIKSAN için rahat olsun eğer hissedemiyorsan bunları ibadetlerini yerine getir hissedersin %100 de %100 garanti:)

  1. Erdem kardeşim RABBİMİZ seni her iki cihanda aziz eylesin ve sana Cemalini göstersin inşaALLAH.. Ne sıkıntın varsa gidersin. Gidersin ki bu güzel yüreğinle daha çok hayırlı ameller işleyebilesin.. RABBİMİZ seni ve bütün din kardeşlerimizi sıratı müstakimden ayırmasın, benide inşaALLAH. 😊 bütün yolların seni en Sevgiliye El VEDÛD de ulaştırsın inşaALLAH.. Selam ve dua ile kardeşim.

 3. Allah ölmüşlerimize rahmet etsin işlh bütün müslüman kardeşlerimize mağfiret etsin bizleri kuran ve sünet ile amel aden kullarından eylesin…Her insan ölümü tadacaktır…İnsan amelleri iyi ise Azrail ona babası gibi görünür ve onun ruhunu incitmeden alır ve Allah’İn selamını ulaştırır cennet ile müjdeler….Bütün Müslümanları cennetini nasip eylesin işşallah..es selamın aleyküm. ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir