Internet kafe

Zeki Sevilir: “Gelir sağlamak amacıyla yaklaşık 2 hafta önce internet kafe açmış bulunmaktayım. Çocuk veya gençlerin değerli vakitlerini internette oyun oynayarak veya zararlı sitelere girerek heba edecek olmalarından dolayı düşünceliyim. Yapmış olduğum bu işin doğruluğu nasıldır? Veya nasıl olmalıdır?”

 

Zararlı siteleri yasaklayabilir veya girilen siteleri kontrol edebilirsiniz. Gençlerin faydalı hobiler kazanmasında veya bilimsel çalışmalar yapmasında yardımcı veya yönlendirici olabilirsiniz. Gençlerin burayı bir kahvehane gibi algılamalarını önleyebilir, zararlı alışkanlıklardan uzak tutacak önlemler alabilirsiniz. Oyun için, ticaret mantığının hilafına olarak, belirli zaman sınırlandırmaları getirebilirsiniz.

Bu ve buna benzer tedbirler alır, gençlere ve halka internetle ilgili olarak faydalı hizmetler vermeyi ilke edinirseniz, bu ilkeyi başardığınız oranda yaptığınız işin meşruluğunu ortaya koymuş olursunuz. Bu durumda yaptığınız, bir ticaret erbabının yaptıklarından farksız, meşru bir iş kolu olur.

Cenab-ı Allah bütün Müslümanlara helâl iş, helâl kazanç, bereketli gelir, hayırlı kâr ve âhirete azık olacak alış veriş nasip etsin. Âmin

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kefir içmenin hükmü

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir