Gayr-i Müslim´in kıyafeti giyilir mi?

Erdal Bey: “Peygamber Efendimiz (asm) bazen başka kabilelerin geleneksel kıyafet ve elbiselerini giyerdi. Peygamber Efendimiz (asm) Müslümanlara aynı zamanda başka milletlere benzemeye çalışmayınız diyor. Eğer kendisinin öyle yaptığı doğru ise, başka milletlere benzememek nasıl olacaktır?”

Peygamber Efendimiz (asm) cahiliye döneminden gelen örf ve geleneklerden İslâma uygun olanları almış, İslâm’a uygun olmayanları ise ya kaldırmış veya değiştirerek İslâma uygun hale getirmiştir. Giyim kuşam bunlardandır.

Fakat öte yandan elbise üretimi ve tekstilin teknik ve meslekî yanı da vardır. Hangi elbiseyi kimin ürettiğinden önce, hangi elbisenin İslâmın edep ve ahlâk kriterlerine uygun olup olmadığı önemlidir. İslâmın edep ve ahlâkına uygun düşmeyen giyim kuşamın alınmasına elbette cevaz verilmemiştir. Fakat İslâm ahlâkına uygun kıyafeti gayr-i müslim üretmişse eğer, bunu alıp giymekte bir sakınca görülmemiştir.

Bununla beraber Müslümanların güçlü olmaları ve kendi zevklerine uygun tekstili, teknolojiyi ve sanayii kurmaları elbette teşvik edilmiştir.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print
OKU:   Cennette kıyafetimiz nasıl olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir