Dünya nimetleri Cennette vardır

Mustafa Bey: *“Âhirette uyku var mıdır?”

Uyku Cenâb-ı Hakkın büyük nimetlerindendir. Uyku ile dinleniyoruz, günün streslerinden ve gerginliklerinden kurtuluyoruz, yeni bir güç kazanıyoruz ve yeniden kendimize geliyoruz. Onun için; yorucu bir günün ardından yatağa zevkle ve iştihayla gireriz.

Cenâb-ı Hak uyku hakkında; “Uykunuzu dinlenme vakti kıldık”1 buyurur. Bir diğer âyette, “Size geceyi örtü, uykuyu rahatlık kılan, gündüzü çalışma zamanı yapan Allah’tır”2 buyuran Cenâb-ı Hak, diğer bir âyette: “Geceleyin uyumanız, gündüz de lütfundan rızık aramanız O’nun varlığının belgelerindendir”3 buyurur.

Cennette bulunan nimetler hakkında ise Yüce Rabbimiz: “Orada nefislerin iştiha duyacağı ve gözlerin zevk alacağı her şey vardır”4 buyurur.

“Cennette çift sürmek var mıdır?” diye soran bir çiftçiye, Sevgili Peygamberimiz (asm): “Vardır; ama zevk için ekersin, hemen çıkar. Hasat için beklemezsin” buyurmuştur.

Anlaşılıyor ki, dünya nimetleri Cennette vardır, ama dünyadaki hikmetler için değil; sırf kulun isteği çerçevesinde ve lezzeti için vardır. Eğer kul isterse Cennette uyku da vardır. Fakat dünyadaki yorgunluk ve dinlenme, gerginlik ve sığınma, güç kazanma ve kendine gelme gibi hikmetler için değil; sırf kul istediği için gâyet şeffaf, gâyet hoş ve gâyet lezzet verici bir mahiyette var olduğunu yukarıya aldığımız Cennet âyetinden çıkarabiliriz.

Dipnotlar:
1- Nebe’ Sûresi, 78/9
2- Furkân Sûresi, 25/47
3- Rûm Sûresi, 30/23
4- Zuhruf Sûresi, 43/71

OKU:   Bezm-i Elest’te yaşadıklarımız

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir