Cennette ruh bedenden ayrılır mı?

İzmir Bayraklı’dan Erdost Özden: “Cennette ruh isterse bedenden ayrılabilecek mi?”

Ruh bedenden bir kere dünyadan giderken ayrılacak. Mahşer öncesinde de ruh tekrar bedene gelecek ve insan dirilecek. Bu dirilişten sonra artık beden ve ruh muhteşem bir ikili olarak dünyadaki gibi iç içe olacak.

Ruhun bedenle uyumu mükemmel bir kompozisyon oluşturacak ve insan bu mükemmellikle mahşerde Allah’ın huzurunda yargılanacak, ardından Cennete de, Cehenneme de bu mükemmellikle girecek. Cehennem’de ne kadar yansa da bu mükemmellik bozulmayacak, Cennette ne kadar ikram ve saadete gark olsa da bu mükemmellik bitmeyecek. “Hâlidîne fîyhâ ebedâ”1 (Orada onlar ebedî kalacaklar) sırrı inşaallah bu mükemmellikle tecelli edecek.

Cennette beden ve ruh, bu uyum mükemmelliği ile “ruh hiffetinde” olacaklar. Ağırlıkları olmayacak. Işık hızından daha sür’atli hayal sür’atinde olacaklar, bir anda yüz bin yerlerde bulunabilecekler, yüz bin sevdikleriyle ayrı ayrı bir arada bulunabilecekler.2

Yani Cennette saadet için ruhun bedenden ayrılmasına gerek kalmayacak. Ama bir fantezi olarak istenirse, böyle yaratılışa ve fıtrata aykırı bulunan, herhangi bir saadet de getirmeyen fantezilerin Cennette cevap bulacağı yönünde bir haber de mevcut değildir.

Dipnotlar:
1- Nisa Sûresi: 57, 122; Maide Sûresi. 119; Tevbe Sûresi: 22, 100.
2- Sözler, 28. Söz, s. 462.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kevser Havuzunun dünyadaki bedeli

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir