Ersin Öğüt: *“Kabir namazı veya kabir nur namazı adında bir namaz var mıdır? Var ise hükmü nedir? Var ise ne zaman ve nasıl kılınır?”

Üzerimize zimmetli namaz, bize farz namaz, kılmamız zorunlu namaz, mahşerde sorgusu olacak namaz, bize ummadığımız biçimde feyiz ve bereket vermeye, sayısız sevap kazandırmaya ve bizi Allah’a yakın kılmaya kabiliyetli namaz, beş vakit namazdır.

Nafile ibadetlerle çok fazla ilgilenip farz namazları kıymetten düşürmek doğru bir adım olmaz. Eğer farz namazlarımızı sıhhatli biçimde kılmayı başarabilirsek, bu bize dünyada da, kabirde de, mahşerde de, ahirette de ve ahiretin her bir köşesinde, her bir darlığında, her bir zorluğunda yeter. Kabir namazı veya kabir nur namazı gibi varsa bile zayıf rivayetlerle gelen ve zaten de nafile olan namazları aramamıza hiç gerek kalmaz.

Beş vakit namazdan başka, sıhhatli rivayetleri bulunan, fakat sünnet olan günlük namazlar gece kılınan teheccüd namazı, kuşluk vakitleri kılınan duha namazı ve akşam namazından sonra kılınan evvabin namazıdır. Bu namazlar hüküm olarak farz değil, sünnettirler.

Muhtemeldir ki, gece kılınan teheccüd namazı, zorluğu ve gece karanlığında kılınması münasebetiyle ve kabirde ışık olduğu ümidiyle kimi yerlerde kabir nur namazı adıyla anılmış olabilir. Bunların dışında, kabir kavramına, mekânına veya mânâsına tahsis edilmiş herhangi bir namaz söz konusu değildir. Var saymak da bid’attir.


KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

Resûlullah’ın (asm) ümmetine şefaati
45
Krdz. Ereğli’den Celalettin Gültekin: “Mahşerde Resul-i Ekrem Efendimiz’in (asm) şefaati nasıl olacaktır?” (daha&helliip;)
Düşük olan çocuğa isim verilir mi?
65
Manisa’dan okuyucumuz: “Düşüğe isim verilir mi? Verilmeden defnedilmişse ne yapmalıdır?” (daha&helliip;)
Tevhîd-i kıble etmek
21
Turgut Bey: “Risâle-i Nur’da geçen ‘Tevhîd-i Kıble etmek’ ne demektir?” (daha&helliip;)
Ramazanda oruç tutmamak
12
Ramazanda oruç tutmamayı mubah kılan özürler nelerdir? (daha&helliip;)
Sabah namazını kılma vakti
33
 İzmir/Çamdibi’nden Nail Aladağ: “İmsak ezanla bitiyor. Ezandan hemen sonra sabah namazı kılınabilir mi?” (daha&helliip;)
Hırsızların malı rızık mı oluyor?
15
Ayşe Hanım: “Hırsızların rızkını Allah mı veriyor? Bu durumda hırsızlıkla elde edilen şey rızık mı oluyor? Hırsız, hırsızlıkla eğer kendine yazılmış rızkını yiyor ve burada bir suçlu aranıyorsa eğer; ...
Seferi de kurban kesebilir
49
Kayseri’den okuyucumuz: “Anneannem Kurban Bayramından önce bize gelecek, ama 15 günden daha az bir süre kalacak ve kurbanını bizde kesecek. Bu kurban ona vacip midir, nafile midir? Seferî olduğu için ...
Teheccüt namazı hakkında
22
Abdullah Bey: “Teheccüt namazını her gün kılan birisi bir gece kaçırdığında ertesi gün öğleye kadar kılsa gece kılmış gibi olur mu?” (daha&helliip;)
Tâdil-i erkânın önemi ve hükmü
77
Amasya’dan okuyucumuz: “Namazda tadil-i erkân ne demektir? Namaz için önem derecesi nedir?” (daha&helliip;)
Hatimleri ismen bağışlamamız gerekir mi?
15
Nevşehir’den okuyucumuz: “Okuduğumuz Kur’ân-ı Kerîm ve yaptığımız ibâdetlerimizden, başta Peygamberimiz (asm) olmak üzere asfiya, evliya ve diğer mü’minler ile yakınlarımızın hissedâr olabilmesi için ...