Yasin-i Şerif´i Tersinden okumak

İzmir/Eşrefpaşa’dan Nurdan Yelkenkayalı: “Yaklaşık bir hafta sekerat-ı mevt durumunda olan bir şahsın başında Kur’ân-ı Kerim okumam rica edildi. Tabiî ki Allah rızası için kabul ettim. Fakat hastanın yakınları hastanın çok ıztırap çektiğini, bir haftadır ruhunu teslim edemediğini, Yasin-i Şerifi tersinden okursam ıztıraplarının dineceğini ve hastanın ruhunu rahatla teslim edeceğini söylediler. Ben de içime sinmediği halde hasta yakınlarının ısrarı üzerine Yasin-i Şerif’i tersinden, yani sondan başlayarak başa doğru okudum. İki gün sonra hasta vefat etti. Sonra ben ne yaptım diye düşünmeye başladım. Bu olayı anlattığım yakınlarım bana çok kötü bir şey yaptığımı, büyük bir günah işlediğimi, büyücülerin yaptığı işi yaptığımı söylediler. Ben çok tedirgin ve huzursuz oldum. Bu konuyu aydınlatabilir misiniz? Ben ne yaptım? Büyük bir günah mı işledim? Bu şeyin affı yok mu?”

Başlangıçta sekerât-ı mevt durumundaki hastanın başında Kur’ân-ı Kerim okumanız isabetli olmuş. Hastanın zemzem suyu içer gibi lezzet almasına ve huzur bulmasına vesile olmuşsunuz. Allah razı olsun.

Fakat daha sonra hasta yakınlarının bilerek veya bilmeyerek cahilce yaptıkları teklifi keşke geri çevirseydiniz. Bir sûre neden tersinden okunabilir ki? Hangi mantıkla? Tersinden okunacak olsaydı, tersinden inmez miydi? Bu ne Kur’ân okuma adabına, ne duâ adabına, ne kulluk adabına, ne sığınış adabına, ne yakarış adabına sığmaz. Hasta fazla ıztırap çekiyor idiyse eğer, yapılacak şey gene Allah’a sığınmaktır. Allah’tan sabır, sıhhat, esenlik ve selâmet dilemektir. Hastaya duâ etmektir.

OKU:   Kimlere vefalı olmalıyız?

Sekerât-ı mevt durumundaki hastanın yanında yapılması sünnet olan şey, ona yumuşak bir şekilde “Lâ ilâhe illallah Muhammedü’r-Resûlullah” kelimesini söyletmektir. Ya da yanında söylemek, böylece ona tatlı biçimde hatırlatarak onun da söylemesine yardımcı olmaktır. Ağzı kurumasın diye su damlatılabilirdi. Yasin-i Şerif sûresi sondan başa doğru değil, baştan sona doğru okunabilirdi. Hasta ıztırap çekiyorsa, onun ıztırabını böyle bir anlayışla dindirmenin hiçbir sıhhatli yanı yoktur.

Fakat siz bilmeden yapmışsınız. İnşallah bağışlanırsınız. Onları da aydınlatmanızda yarar var. Başka sekerât-ı mevt durumunda hastalar olduğunda böyle bir uygulamaya mahal vermemelerini hatırlatmanız daha doğru olur.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

4 comments

  1. Slm ben arkadsimla beraber eyup sultan hz gitmistim orda kenarda oturdum yasin serif elime aldim okumak icin ondan sonra nasil oldu bilmiyom yasin serifi okumaya basladim bitene kadar okumaya devam ettim bittiginde farkettimki tersten okumusum tamamen ve bunu okurken kesinlikle tersten okudugumu anlamadim benki okadar inancli ve kuran okuyan bir insanim ve okurken cok sicakladigimi terlediğimi farkettim bunun anlami nedir yasin serif okurken nasil oldu nasil bitti hicbir sekilde farketmedim bu nasil olabilir bunun anlami nedir

    1. Çok kötü bir durum bu yorumu gördükten sonra asla ama asla yeniden yapma çünkü tersten okumak en büyük günahı işlemiş olursun ama tabii sen bilmeden yaptığın için şuan günahın yok ama Kuranı tersten okumak Allaha Peygambere ve Surede geçen herşeye ve Kuranı Kerime hakarettir ve bunu büyücüler büyü yaparken , cin cağırırken , cinle bir insanın nişandırılırken ve aklına gelmeyeceğin en kötü şeylerde kullanırlar şöyle düşün mesela bir ayet şöyle olsun : Allah insanı yarattı ama tersten okursan Haşa insan Allahı yarattı oluyor ve çok büyük günah oluyor birdaha kesinlikle okuma ve herkesede bilgiyi yay ve sıcakladığını farketmen ve zamanın hızlı geçmesi gayet normal birşey bunu yapman takdirinde eğer tersten başladığını bilmiyorsan en kötülerinden cin kabilesi sana musallat olmuş ve seni zorlamışlar ama ALLAHIN merhametinden dolayı zarar verememişler eğer o zamana kadar kuran pek okumaz ve günah işler yapsaydın sana kötü bir şekilde sataşırlar beynini kontrol edip seni delirtirler hatta o kadar delirtirler ki o acıyı çekmemek için Allah göstermesin ve bizi affetsin haşa başka tanrıya bile inanırdın o kadar şiddetli yani Allah seni orada korumuş bolca dua et…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir