Resulullahı ümmet sıfatıyla selamlamak

Eskişehir’den Necmi Özkan: “Teşehhütte ‘Esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi veberekâtühü..’ cümlesini hangi sıfatla okuyoruz?”

 

ÜMMETİN RESULULLAH’A (ASM) SELÂMI

Biz Allah’ın kuluyuz ve Resulullah’ın (asm) ümmetiyiz. İbadetimizi, duâmızı, selâmımızı Allah’ın kulu ve Resulullah’ın (asm) ümmeti sıfatıyla yaparız.

Bu nuranî cümle ibadet hayatımıza mi’racın yadigârıdır. Mi’raçta Cenâb-ı Hak, kendisine gelen Resulünün (asm) selâmını bu cümle ile almıştır. Cenâb-ı Hakka ait olan bu selâm cümlesi Muhammed (asm) ümmetine bir rahmet kelâmı olarak hediye edilmiştir.

Dolayısıyla Muhammed (asm) ümmeti namazında bu rahmet cümlesi ile Resulullah’ı (asm) ümmet sıfatıyla selâmlıyor.

Bediüzzaman bu selâm cümlesi ile ilgili olarak diyor ki:

“Âlem-i İslâm, her günde, her teşehhüdde milyonlar lisanla “Esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtühü” der. Ve onun memuriyetine teslimiyetini ve getirdiği saadet-i ebediye beşaretini tasdik ettiğini ve beşeriyetin derin bir aşkla ve fıtrî ve istidadî pek kuvvetli bir iştiyakla aradığı hayat-ı bakiyeye sağlam bir yol açtığına karşı âlem-i İslâm, minnettarane, müteşekkirane “Esselâmü aleyke eyyühennebiyyü” ile bir manevî ziyaret ve görüşmek ve üç yüz elli milyon, belki milyarlar namına onu tebrik eder.”1

Dipnotlar:

1- Bediüzzaman, Şuâlar, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 2005, s. 971.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Namazı severek kılmanın bir yolu var mı?

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir