Mahremsiz yolculukta mezheb değiştirmek

Adana’dan K.Y. rumuzlu okuyucumuz: “Ben Hanefî’yim. Adana’dan Bingöl’e gideceğim. Mezhebime göre, yanımda bana nikâh düşmeyen bir erkek olması lâzım. Fakat herkesin işi gücü var. Bu mümkün değil. Orada bir hafta on gün kalacağım. Şâfiî mezhebinde ise yalnız gidilirmiş. O mezhebi mi taklit edeceğim? Bu taklit nasıl olacak? Niyetle mi olacak? Yani, “Niyet ettim Şâfiî mezhebine göre yolculuk yapmaya” mı diyeceğim? Yoksa yapmam gereken başka şeyler var mı?”

 

İhtiyaç olduğunda mezhep değiştirmeksizin, diğer bir mezhebin hükümlerinden yararlanmak mümkündür. Fakat bu keyfî değil, ancak zarûrete binâen olur.

Bir kadının, mahremsiz veya güvenliksiz yola çıkmaması hususunda mezheplerin duyarlılığını dikkate alması kendi lehinedir. Yola çıkarken mümkünse yanında mahremi olmalıdır. Bu mümkün değilse yanında yol arkadaşı olacak bir veya birkaç hanım arkadaşı bulunmalıdır. Bu da mümkün değilse ve mutlaka yola çıkması gerekiyorsa, hiç olmazsa yol emniyeti bulunmalıdır. Buna da imkân yoksa, efdal olan, yola çıkmamasıdır.

Mezheplerin hükümleriyle amel etmek için ayrı bir niyet törenine gerek yoktur. Kalben karar vermek yeterlidir. Niyet, bu kararlılıktır.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Mezhep farkı

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir