Kur´ân´ı yanlış okumak günah mı?

“Kur’ân okumaya yeni başladım, ama biliyorum ki yanlış okuyorum. Yanlış okursam boşuna mı Kur’ân okumuş olurum? Kur’ân’ı yanlış okumak günah mı?”

Kur’ân okumanın hiçbir şekli ve tarzı boşuna olamaz. Hiç şüphesiz bütün ibadetlerde olduğu gibi, Kur’ân okumakta da daha feyizli ve faziletli haller ve durumlar mevcuttur. Hiç şüphesiz her ibadetin bir usûlü ve şekli de vardır. Ama Rabbimiz bizim “yönelişlerimize” ve “kalbimizin temayüllerine” değer veriyor; bizim Allah’a yaklaşma kastıyla, eksik veya noksan da olsa ne biliyor isek, bilgimizi kullanmamızın, Cenâb-ı Hak katında makbule şayan olmadığını söylemek doğru değildir. Böyle bir tavır, ubudiyet ruhuna da uygun düşmez. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm); “Kur’ân’ı zorlandığı halde kekeleyerek okuyana iki kat sevap vardır”1 buyuruyor.

Esas olan, Kur’ân’ı öğrenmek ve okumaktır. Hatalarımıza bakmadan, eksik ve kusurlarımıza aldırmadan, şunları bilmiyorum, eksik okursam/yanlış okursam günahkâr mı olurum demeden, ‘iyice öğrendikten sonra bol bol okurum’ bahanesine sığınmadan okumak, okumak, okumaktır. Elbette öğrenme safhasında yanlışlarımız olacaktır.

Bahaneler bitmez çünkü. Hatalar da eksik olmaz. Kur’ân’ı bilmeyerek yanlış okumakla günahkâr olmayız. Önemli olan, öğrenmeye çalışmak; öğreninceye kadar da bildiğimizle amel etmektir. Biz öğrenmeye çalıştıkça ve bildiğimizle amel ettikçe, Cenâb-ı Hak bilmediğimiz önemli bilgileri de öğrenmemize inşaallah kapı açar. Kulun, bildiği ile amel etmesi, aynı zamanda bu bilgilere sahip olmasının bir şükrü; eksik bilgilere ulaşmasının da bir talebi niteliğini taşır. Bildiği ile amel etmemek gibi bir tehlikeye düşmekten Allah’a sığınalım.

OKU:   Abdestsiz âyet okunur mu?

Hiç kuşkusuz, Kur’ân’ı doğru okumak için, başka bir ifadeyle “vahiyle geldiği” şekliyle okumak için “tecvid”i bilmek ve uygulamak şarttır. Kur’ân’ı öğrendikten sonra ilk hedefimiz tecvidi de öğrenmek ve uygulamak olmalıdır. Günümüzde kitap, kaset ve diğer araç-gereçlerin de yardımıyla Kur’ân’ı olsun, tecvidi olsun öğrenmek hiç de zor değildir. Ünlü hafız ve kurrâların hatim kasetlerini dinleyerek okuyuşumuzu düzeltmemiz de mümkündür. Önemli olan istemek ve talep etmektir.

Allah’ın Kitabını öğrenmek aslında hiç de zor olmamakla beraber; feyiz ve fazileti öyle yüksektir ki, eğer zorluk bulunsa bile, bunu göze almaya değer niteliktedir. Nitekim Resûlullah Efendimiz (asm): “Sizin en hayırlınız, Kur’ân’ı öğrenen ve öğretendir”2 buyurur. İbn-i Mes’ud’un rivâyet ettiği başka bir hadiste yine Allah Resûlü (asm): “Kim Allah’ın Kitabından bir harf okursa onun için bir hasene vardır. Bir hasene mukabilinde on misli sevap vardır. Ben ‘elif-lâm-mim’e bir harftir demiyorum; elif bir harftir; lâm bir harftir ve mim de bir harftir”3 buyurmaktadır.

Yine, Ebû Hüreyre (ra) rivayet etmiştir ki; Resûlullah (asm) şöyle buyurmuştur: “Bir cemaat Allah’ın evlerinden bir evde toplanır, Allah’ın Kitabını okurlar ve aralarında müzakere ve ders yaparlarsa üzerlerine sekînet iner, onları Allah’ın rahmeti kaplar, çevrelerini melekler kuşatır ve Allah (cc) onları kendi katındaki razı olduğu kulları arasında zikreder.”4

Kur’ân bizim her şeyimiz. Biz; mü’minler olarak duâyı, ilmi, hikmeti, zikri, fikri, tefekkürü, tezekkürü, namazı, niyazı, ibadeti, tevazuu, emri, dâveti, dîni, diyâneti… hülâsâ ne kadar maddî ve mânevî değerimiz varsa hepsini Kur’ân’dan aldık.5 Şu halde, Kur’ân üzerine ihtimam göstermek ve Kur’ân’ı okumaya çalışmak bizim her şeyden önce imanımızın gereğidir. Yanlış yapmaktan korkmayalım. Her fırsatta Kur’ân’ı öğrenmeye gayret edelim.

OKU:   Hizbü'l-Kur'ân

Dipnotlar:

1- Buhârî ve Müslim;
2- Buhârî;
3- Tirmizî;
4- Müslim;
5- Sözler, s. 331.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

2 comments

  1. ben hatim indiriyom yanlislarim oluyo kuranda bilmeden yanlis okumak gunah olurmu

  2. Cok sukur ilk sayfalarda cok zor demistim ama hafiz hocam allah razi olsun ondan 13 gunde ogrenmeme yardimci oldu simdi kekeliyerek okuyorum 1 gun dersimi vermesem huzursuz olup sanki kuran i kerim bana küsmüş gibi hissediyorum gun gectikce tane tane ve kekelememde kalkiyor cok sukur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir