Düşünmek günah değildir

Oktay Bey: “Allah’ı inkâr düşüncesine girmek kâfirlik midir?”

İslam dininde iyi niyetli olmak ve doğruyu bulma amacı taşımak şartıyla düşünmek günah değildir. Bilakis Kur’ân’ın ısrarla istediği davranışlardandır. Kur’ân birçok ayetinde “hâlâ düşünmez misiniz?”, “hâlâ akıl erdirmez misiniz?” diye soruyor ve her aklı olanı düşünmeye davet ediyor.

Bu çerçevede; akıl erdirmek, düşünerek doğruyu bulmak, yanlışı doğru olandan ayıklamak maksadıyla düşünmekte vebal yoktur. Allah’ı inkâr tarzında cümleler sarf eden birisi derhal küfürle itham edilmemeli; insafla ve araştırarak düşünmesi, aceleci olmaması, ön yargılardan uzak düşünebilmesi tavsiye edilmeli. Bu arada onu dışlamadan, doğru düşünmesini ve doğruyu bulmasını sağlayacak şekilde elimizde var olan bilgi ve hikmet ile ona yardımcı olabiliriz.

Diğer yandan muhatabımızı aksi düşünmeye zorlayacak biçimde yargılamak, dışlamak, itici olmak, suçlayıcı olmak, küçümseyici olmak, alaycı olmak doğru değildir. Kucaklayıcı olmalı, sabırlı olmalı, sevgimizi eksik etmemeli, üstesinden gelemediğimiz ve ikna edemediğimiz konularda ısrarcı olmaktan kaçınmalı, muhatabımızı olduğu gibi kabul edebilmeliyiz.

Unutmayalım: İnsanları illa da imandan başka bir sınıfa sokmak zorunda değiliz.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Şirk-i hafî ne demektir?

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir