Allah´ı inkâra kalkışmakla kâfir mi olunur

Oktay Bey: “Allah’ı inkâra kalkışmakla kâfir mi olunur?”

 

İslâm dininde iyi niyetli olmak ve doğru olanı bulmak amacı taşımak şartıyla düşünmek suç değildir. Bilâkis Kur’ân’ın ısrarla istediği davranışlardandır. Kur’ân bir çok âyetinde “hâlâ düşünmez misiniz?”, “hâlâ akıl erdirmez misiniz?” diye soruyor ve her aklı olanı düşünmeye davet ediyor.

Bu çerçevede; akıl erdirmek, düşünmek ve doğruyu bulmak, yanlışı doğru olandan ayıklamak maksadıyla düşünmek günah değildir. Allah’ı inkâra kalkışan birisi derhal küfürle itham edilmemeli; insafla ve araştırarak düşünmesi, aceleci olmaması,ön yargılardan uzak düşünebilmesi tavsiye edilmeli. Bu arada onu dışlamadan, doğru düşünmesini ve doğruyu bulmasını sağlayacak şekilde elimizde var olan bilgi ve hikmet ile ona yardımcı olabiliriz.

Diğer yandan muhatabımızı aksi düşünmeye zorlayacak biçimde yargılamak, dışlamak, itici olmak, suçlayıcı olmak, küçümseyici olmak, alaycı olmak doğru değildir. Kucaklayıcı olmalı, sabırlı olmalı, sevgimizi eksik etmemeli, üstesinden gelemediğimiz ve ikna edemediğimiz konularda ısrarcı olmaktan kaçınmalı, muhatabımızı olduğu gibi kabul edebilmeliyiz.

İnsanları illa da damgalamak ve onları bir sınıfa sokmak zorunda olmadığımızı unutmamalıyız.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Allah’ın Haberî sıfatlarını nasıl anlayalım?

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir