Çiftlikbank’a yatırım yapmak caiz mi?

Kerim Bağcı: “İnternet üzerinde Çiftlik-bank denilen bir yatırım aracı var. Buna yatırım yapmak caiz midir?”

Çiftlikbank organizasyonu da edindiğimiz bilgilere göre, geçtiğimiz sene kurulmuş. Sitesini incelediğinizde dev besi çiftlikleri ve kümesleri olduğunu anlıyorsunuz. İsteyen herkesin bu çiftlikleri yerinde görme imkânı var. Yani paranıza karşılık gerçek bir fizikî değerin ortaya konduğu anlaşılıyor.

Sisteme girdiğinizde çiftlik sahibisiniz. Kendi gerçek paranızla çiftlikten inek, tavuk, arı vs. satın alıyorsunuz. Hayvanınız kısa sürede kendini amorti ediyor. Sizin hayvan seçme hakkınız yok, hayvanınızı görme hakkınız yok. Hayvanınızın ürünlerini satıp para kazanıyorsunuz. Zarar riskiniz yok. Bir yıl sonra hayvanınız ölüyor, yani sisteme kalıyor ve siz yeni bir hayvan alıyorsunuz. Site kâr hesabını bir tür oyunculuk mantığına dayandırmış.

Sistem birçok bilinmeyeni olan bir denklem kurmuş. Öncelikle hayvanınız var; ama elinizde değil. Ve siz onu seçip göremiyorsunuz. Sanki hayali gibi. Günlük oyunlarla kazancınızı arttırıyorsunuz. Ama gerçekten ürün mü satıyorsunuz, yoksa bu bir oyun mu belli değil. Hayvanınız bir yıl sonra neden ölüyor? Çiftlikler Bursa’da olmasına rağmen şirket merkezi neden KKTC’de? Orada kanunî bazı boşluklar mı var?

Dolayısıyla bu sistem de şu anda yenidir. Arz ettiğim boşluklar giderilir mi, zaman içinde yeterince güven sağlar mı, izlenmesi lâzım. Şimdilik bu bilgiler ve kaygılar caiz olmadığı kanaatini güçlendiriyor. En azından şüpheliler sınıfında saymak lâzım. Şüpheli olandan da kaçınmak gerekir. Nitekim Peygamberimiz (asm) buyuruyor ki:

“Helal bellidir, haram da bellidir. İkisi arasında insanlardan çoğunun bilmediği şüpheli şeyler vardır. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere dalarsa harama girer.”1

Dipnotlar:
1- Buhari, 2501; Müslim, 1599

OKU:   Kredi kartlarıyla faize bulaşmak

VİDEO: Bitcoin ve çiftlikbank gelirleri caiz midir?

HABER: Çiftlik Bank hakkında flaş gelişme

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir