Türkiye Daru’l İslam mıdır?

Sebahattin Kaldırım: “Türkiye daru’l İslâm mı, yoksa daru’l harp mıdır?

 

Dâru’l-harp ve dâru’l-İslâm tabirleri ilk defa müçtehid imamlar döneminde hukukî birer terim olarak ortaya çıkmış ve hukukî bir takım düzenlemeler için kullanılmış tabirlerden ibarettir. Dâru’l-İslâm, ahalisi Müslüman olan ve Müslümanların hâkim oldukları yerlere; dâru’l-harp de İslâm hâkimiyeti altında bulunmayan, gayr-i Müslimlerin yaşadığı bölgelere denmiştir. Türkiye hiç şüphe yok ki, Dar’l-İslamdır.

3 boyutlu süsleri üretip satmak caiz midir?

Şeyda Ergül: “Keçeden 3 boyutlu süs amaçlı (buzdolabı magneti, yaka broşu, anahtarlık gibi) hayvan ve insan figürleri yapıp satmak caiz midir? Yaptıklarım gerçek hayvanların aynısı değil, sadece figür olarak benzetiyorum.”

Buzdolabı magneti, yaka broşu, anahtarlık, biblolar, çocuk oyuncakları, çocuk bebekleri, küçük figürler, tek boyutlu resimler, tek çizgili karikatürler ve minyatürler “heykel” düzeyinde sakıncalı değildir. Çünkü bunlar ihtiram ve tazim ifâde etmemekte, şirk unsuru taşımamaktadır.

Süs amaçlı buzdolabı magneti, yaka broşu ve anahtarlık gibi malzemelerde hayvanı ve insanı tam ifade etmeyen figürler işlemenin, gayr-i ahlâkî konuları ve meşrû olmayan görünümleri ihtiva etmediği sürece bir sakıncası olmadığı kanaatindeyiz

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Meşhurların gıybetleri yapılır mı ?

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir