Cenazede neden salâ okuyoruz?

Kasım Ali Güngör: “Cenaze ilânı mahiyetinde neden salâ okunuyor? Bunun hükmü ve manası nedir?”

Müslüman kişinin öldüğünü dost ve akrabalarına ve diğer Müslümanlara bildirmek müstehaptır, iyidir. Peygamber Efendimiz (asm) Habeş Kralı Necaşi’nin öldüğünü sahabelerine bildirmişti.1 Keza Mute savaşında orduya kumanda eden komutanlardan Zeyd’in (ra), Cafer’in (ra) ve Abdullah bin Revaha’nın (ra) şehit edildiklerini de aynı saatte Medine’de ashabına bildirmişti.2

Duyuru esnasında, yetimane hüzünlü, ağlatıcı, matemli, kadere isyan içeren, metheden veya kınayan cümleler kurmak mekruhtur. Ölümün Allah emri olduğunu hatırlatan, ölene ve Müslümanlara rahmet ve mağfiret duâsı ihtiva eden cümleler kullanmak ise sünnettir. Ölüm ilânı için genellikle cami minareleri kullanılmaktadır.

Ölüm esnasında Müslümanları duaya, tefekküre ve salâvata davet etmek için salâ okumak ise güzel bir Anadolu âdetidir.

Salâ tam bir salâvat metnidir. Metin şöyledir: “Es salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ Rasûlâllâh, Es salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ Habîballâh, Es salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ Nebiyyallâh, Es salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ seyyidel evvelîne ve’l-âhhirîn, Ve selâmün alel mürselîn. Ve’lhamdü li’llâhi Rabbi’l âlemîn.”

Manası: “Sana salât ve selam olsun Ya Resulallah! Sana salât ve selam olsun ya Habiballah! Sana salât ve selâm olsun ya nebiyyallah! Sana selam olsun ey öncekilerin ve sonrakilerin efendisi! Bütün Peygamberlere selâm olsun. Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.”

OKU:   Kabir hayatı ve azabı üzerine ayeti kerimeler

Dipnotlar:

1- Buhari. Cenâiz, 4; Müslim, Cenâiz. 22
2- Buhari, Fedâilu Ashabi’n-Nebi. 25

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir