İşid bir kanlı terör örgütüdür

Diyarbakır’dan Ramazan Kerim: “Şu IŞİD belâsı nedir? Müslümanların başına neden ve nasıl musallat oldu?”

Çıkış sebebi İslâm âlemindeki otorite, adâlet ve sistem boşluğudur. Hayat boşluk kaldırmıyor. İyiler meydanı boş bırakırlarsa, oraya kötüler gelip yerleşiyor. Yıllardan beri süre gelen Suriye ve Irak’taki kargaşa ve otorite boşluğu, söz konusu bölgelerde terör örgütlerini beslemiştir.

İslâm âleminin iki yakasının bir araya gelmemesi için çalışan Enstitüler ve dış mihraklar da işin takibinde olunca… İşin parasal desteğini sağlamak da, istenen kötülüğü yapmak ve kargaşayı çıkarmak da, oluk oluk Müslüman kanı dökmek de artık zor olmuyor.

IŞİD kendi içinde iyi niyetli bir örgüt olsa bile, silâhla ortaya çıkışına ve silâhı Müslümanlara doğrultmasına asla fetva yoktur. Kaldı ki, Müslüman Âlimler Birliğinin IŞİD’in Müslümanları temsil edemeyeceğine dair açıklamaları vardır.

Öte yanda İsrail çılgın gibi masum çocuk ve Müslüman kanı akıtırken, Myanmar’da (Arakan) Budistler Müslümanlara katliâm yaparken, beri yanda adına İslâm diyen bir teşekkülün hangi gerekçeyle olursa olsun Müslümanlara dönük kanlı eylemlere girişmesi akıl ile, iz’ân ile, insaf ile, insanlık ile ve Müslümanlık ile bağdaşır şey değildir. Silâhlı eylemlerinle iyi bir iş yapacaksan eğer, işte sana İsrail, işte sana Myanmar! Müslümanların ortasında göz göre göre neden Müslüman kanı akıtıyorsun?

Ama ardında zındıka komiteleri varsa, parayı, silâhı ve aklı da onlar veriyorlarsa, bu felâketi beklemek lâzım. Bu durumda bize Müslüman olarak bu felâketin ve fitnenin bir an önce bertaraf edilmesi için duâ etmek kalıyor.

OKU:   Gıybet konusunda makbul bir tövbe

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir