Barla’da nurla dolu beş gün

BARLA DÜNYANIN MERKEZİ

 

Barla rahmete hamil! Barla feyzin ve bereketin taşıyıcısı! Barla ebedü’l-âbâdın latif bir kapısı! Barla asrın İmamına ev sahipliği yapmış, Risale-i Nur’un ilk medresesi!

1954’lü yıllar… Isparta ile Barla arasında o gün yol yok, kervan yok! Üstad Hazretleri, yanında talebesi Bayram Yüksel ile birlikte Isparta’dan daha önce sekiz sene kaldığı Barla’ya ziyarete geliyorlar. Bayram Yüksel ağabey, içinden:

“Üstad Barla’yı Isparta gibi koca bir şehre neden tercih ediyor ki?” diye geçiriyor.

İçinden geçirir geçirmez, Üstad Hazretleri geriye dönüp diyor ki:

“Keçeli! Böyle düşünme! Ben Barla’yı dünyanın merkezi yapacağım!”

Evet, Barla dünyanın merkezi olma yolunda…

BARLA’DA AİLE OKUMA PROGRAMI

Barla, Ramazan ayında bahtiyar misafirlerini ağırlamaktan şeref duyuyor. Çınar ağacı, Üstad’ın evi, Cennet Bahçesi, Karakavak Bahçesi, Çam dağı, Üstadın izinin ve tozunun bulunduğu mekânlar, yerler ve yollar grup grup gençlerin, kadınların ve erkeklerin ziyaret ve dua mekânı hâline gelmiş.

Barla’da Üstadın her mekânı dolup dolup taşıyor. Üstadın her uğradığı ve kaldığı yer şimdi önemli bir ziyaret mekânı. Üstad’ın evindeki hemen her dilden Risale-i Nur’lar, hangi milletten olursa olsun, gelenlere, “Al beni, oku!’ diyor. Çınar ağacı hâlâ dimdik, hâlâ muhteşem, hâlâ Üstadı ve Üstadın evrad ve ezkârını fısıldıyor. Cennet bahçesi yeşilliklere gömülmüş. Karakavak suyu gürül gürül coşuyor. Barla kabristanı ufuklarda Cenneti tenezzüh ediyor.

OKU:   Boşanmak mı, sabır mı?

Biz de müstesna ailelerle bu yıl Ramazan ayının son beş gününde Barla’daydık. Okuma programı düzenledik. İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan, Balıkesir’den, Antalya’dan, Alanya’dan toplam on iki aile Barla Yeni Asya Tesislerinde bir araya geldik. Tesisler dolmuştu. Hem dinlenme, hem tefekkür ve tezekkür, hem mütaala, hem kaynaşma, hem müfritane irtibat, hem tefani sırrının aile bazında yaşanması, hem nurdan paylaşımlar Ramazan ayının mübarekiyeti ile birleşerek unutulmaz ulvi hazlara döndü.

Sosyal Tesisin mescidi temel okuma ve müzakere mekânımızdı. Namazların öncesinde ve sonrasında kâinatın nabzını tutan hakikatleri paylaştık.

Kadir gecemiz nurlara büründü.

Üstad’ın mekânlarını gezdik; oralarda okuduk, tefekkür ettik, dua ettik.

Barla’ya doyamadık.

ÜSTAD’IN EVİ HİZMETE AÇILDI

Üstad’ın 1950’den sonra kaldığı evi biz tesislerde programda iken Isparta Valiliğinin hizmete açtığını duyduk. Vali bey bizzat açılışa katılmış ve konuşma yaparak devlet adına Bediüzzaman’dan özür dilemiş. Biz evi sonradan gezdik. Ev iki katlı bir antik mescit olmuş. Namaz kıldık, ders yaptık. Emeği geçenlere ve hassaten valilik makamına binler teşekkürler.

Çamdağı yolunun parke döşemesi hemen hemen tamamlanmış. Üstad’ın suyuna giden yol başına bay bayan tuvaletler ve mescitler yapılmış. Çamdağı zirvesine seyir ve temaşa kulesi ve dinlenme ve müzakere mekânları yapılmış. Emeği geçenlere binler teşekkürler.

Barla’da dağlar taşlar, Barla’yı yılın her ayında her vesile ile hayatın merkezine almamız gerektiğini âdeta haykırıyor.

OKU:   Dinde ihlâsı korumak

YENİ ASYA SOSYAL TESİSLERİNİN EK BİNASI DESTEK BEKLİYOR

Yeni Asya Sosyal Tesisleri yanında yapılmakta olan beş katlı ek binanın kaba işleri bitmiş, kalorifer sistemleri ve tesisatı döşenmiş; sadece ince işleri kalmış. Planlandığından daha çerçeveli ve daha kapsamlı yapılan toplam beş katlı binanın odalarına şap atılacak, fayans, mermer, laminant döşenecek, kapı, pencere gibi ince işleri yapılacak. Laminant parke alınmış.

Ancak imkânlar sıfırlanmış. Şerafettin ağabey yüz bin lira olursa hızla bitirilebileceğini söylüyor.

Bu kısmın bitirilmesi, Barla’ya Üstada gelenlere daha çok hizmet verilmesi demek. Daha çok ziyaretçi, daha çok okuma, daha çok program demek…

Hâliyle mahşerde ve cennette Üstada daha çok komşuluk demek! Bizden duyurması. Kim katkı verirse, yarın mahşerde sevap hanesinde onur verici bir kalem olacak inşaallah.

KARAKAVAK BAHÇESİ EL ATILMAYI BEKLİYOR

Karakavak Mevkiindeki Yeni Asya Bahçesi ise öğrencilere ve tefekkür ehline koyu gölgeliklerini sunacağı günü iple çekiyor. Ispartalı ağabeylere sorduk. Haritasının çıkarılması, peyzaj mimarisinin yapılması ve yapılan mimariye göre çalışmaların bir an önce başlatılması gerekiyor. Bunun için kaynak taahhüdünün de bulunduğunu söylediler.

Henüz yolu yok. Mevcut yol stabilize ve taşlıklı.

Dua edelim. İnşaallah bir an önce başlanır ve bir yıla kadar tamamlanır. Seneye ağaçlarının gölgesinde inşaallah ders yaparız.

Başta Şerafettin ağabey olmak üzere, Yeni Asya Sosyal Tesisleri hizmet ve çalışma ekibine ve katılımcı ailelere binler teşekkürler…

OKU:   İnsanlığın kurtuluşu ve Hazret-i Muhammed (asm)

Seneye Ramazan ayında yeniden buluşmak duasıyla, ailelerle bayram arefesinde bayramlaşarak ayrılıyoruz.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir