Sigara içenler günaha giriyor mu?

İzmit’ten Cevdet Özdemir: “Sigaranın zararı kesin. Cemaatle namaz kılarken rahatsız olanlar var. Hükmü nedir? Sigara içenler günaha giriyor mu? İçenlere neler tavsiye edersiniz?”

 

İçinde barındırdığı ve doğrudan kana karışan nikotin ve sâir zehirli maddeleriyle sigara vücuda zarar veriyor, faydasız bir harcamayla alındığından isrâfa neden oluyor, kokusuyla içmeyen insanları rahatsız ediyor. Ne vücudu tahrip etmek, ne parayı israf etmek, ne de insanları rahatsız etmek makbul, mûteber ve helâl davranışlardan değildir.

Bunu sanıyorum sigara içenler de kabul ve itiraf ediyorlar. Fakat neden bırakmıyorlar? Takdir onların! İrâde göstermiyorlar mutlaka. “Bırakacağım” deseler, muhakkak bırakacaklardır. Buna inanıyoruz. Ve bu irâdeyi göstermelerini muhakkak öneriyoruz.

Sigara içmeyenlere içenler lehine düşen görev, duâ etmek ve bırakmalarını temennî etmektir. Bu temennîyi kendilerine yansıtmak istiyorlarsa yumuşak ve şefkatli bir üslup kullanmalı; kırıcı, kınayıcı, dışlayıcı, eleştirici, aşağılayıcı olmaktan kaçınmalıdırlar.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print
OKU:   Makbul tövbenin özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir