Cerbezeden Allah’a sığınmalı

İstanbul’dan Cengiz Bey: “Bir tartışma esnasında bir arkadaş, ‘Allah neden var ki?’ diye sordu. Bu soruyu cevaplandıramadılar. Bu soruya ne söylenebilir?”

Bu soru tam bir cerbeze! Aklın bulunduğu yerde cerbeze eksik olmuyor. Şeytan böyle cerbezelerle aklı yoldan ve baştan çıkarıyor.
Bu soruları akl-ı selim sormaz. Akl-ı selim Allah’ın varlığını sorgulamaz, kendi varlığını sorgular; “Biz neden varız?” diye sorar.
İlk çağda sofestailer Allah’ın varlığını kabul etmemek için kâinatı ve her şeyi inkâr etmişler; ‘Hiçbir şey yoktur’ demişlerdi.

Ama insanlığın kahir ekseriyeti bu kanaatte olmadı ve olmayacak. Kahir ekseriyet bir Vacibü’l-Vücud’a inanıyor; varlıkları, kâinatı ve her şeyi O’nun yarattığına inanıyor.

Böyle uç sapkın düşüncelere karşı sabırlı olmak, nerelerde aşamadığı soruları varsa daha öze inerek cevaplamak veya ilgi ve irtibatı sürdürmek lâzım. Bu soruyu tahrik eden, daha altta daha başka soruları da vardır mutlaka. Zemin sorularını çözünce üstte kalan bu cerbeze kendiliğinden çözümlenmiş olabilir. Her halükârda iletişimi koparmamak gerekir.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Allah’ın kelâmı ve konuşması

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir