Ruh evini ve yakınlarını ziyaret edebilir mi?

Seda Eraldemir: “Bundan 30 gün önce dedemizi kaybettik. Benim 1,5 yaşlarında bir kız kardeşim var, geçenlerde evde hepimiz oturuyorduk birden bire dede diyerek içeriye doğru yürüdü, gözüyle evimizin çıkış kapısına kadar takip etti ve elindeki yiyeceği dede diyerek uzattı. Hepimiz çok şaşırdık; halam kardeşimin arkasından duâ ederek gitti. Lâkin herhangi bir şey göremedi. Sizce bunun dedem olabilme imkânı var mıdır? Eğer ki böyle bir durum söz konusuysa ruh, evini dolaşır, yakınlarını ziyaret edebilir mi? ”


Dedenize binler rahmet diliyorum. Ölen bir kişi, rüyada görülebilir. Aşikâre görülmesi pek gerçekleşmez. Ancak keşfe’l-kubur velîlerinin, günahsız ve masum olanların, hiçbir kural ve şart olmamakla beraber, bazen aşikâre görmeleri mümkün olabiliyor. Ölen kişinin ruhunun salih olması halinde sadece evini ve yakınlarını değil, salâhati derecesinde dünyayı ve kâinatı dolaştığı da bir gerçek. Çünkü ölen kişinin ruhu ölmüyor; yaşıyor. Eğer salih bir kimse ise kabirde çok fazla kalmıyor. Çıkıp geziyor. Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu yüzden, kabre, ‘ruhların uçtuğu meydan’ mânâsında “meydan-ı tayeran-ı ervah” diyor1 ve bâkî ruhların eskimiş yuvalarını toprak altında bırakarak bir kısmının yıldızlarda, bir kısmının âlem-i berzah tabakalarında2, bir kısmının da cismânî âlemlerde gezdiğini haber veriyor.3

Dipnotlar:
1- Sözler, s. 331
2- Lem’alar, s. 238
3- Sözler, s. 820

OKU:   Cenaze ile ilgili sorumluluklarımız nelerdir?

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

13 comments

  1. Bence dua istiyor demektir duaya ihtiyacı wardir ve günahları fazladır kabir azabı cekiyordur

  2. Ben 2 sefer bariz bir şekilde 1 seferde salondan yatak odasına geçerken gördüm vede evde yalnızdım

 1. 1 hafta önce dede mi kaybettim eğer dedem benim rüyamda olursa o rüyamda gördüğüm gerçekten dedem olarak ruyama girip benimle iletişim mi kuruyor.Yoksa sadece normalde herzamanki gibi görülen rüyalardan birisi mi,hayal mi ? Çünkü rüyamda bn sizi bekliyorum bana dua edin sakın aglamayin diyordu bu ne olabilir.

 2. Annem 4.5 ay önce vefat etti sabah namazını kılıyor kalktıgı vakit yere düşüyor 3 gün kdar yogun baakımda kaldıktan sonra vefat etti.dün gece cuma gecesi biz uyurken 9 yaşındaki oğlum susamış kalkmış ve kapı açılmış babaannem geldi diyor uzun elbisesi bembeyazdı diyor ben yanına karşısına durdum ve babanne seni özledim dedim ve oda kuzum dedi sarıldı ve nasılsın dedi bende iyim dedim ve hızlı birşekilde gittini söylüyor lütfen bi açıklama yaparmısınız.

 3. Merhaba benim taşınacağım evde bizden 1 yıl kadar mnce biri oturmuş balkonda 1.5 yaşındaki bebeği düşüp olmuş ve bana bir kaç kişi taşınma cocugun ruhu gelir evi gezer dedi acaba doğru mu ?

 4. 3 ay önce babaannemi kaybettim bn onu annemden cok severdim .ama 3 ay icinde ikikere rüyama girdi ikisindede ona cok sarıldım agladım dedim ordaki hayatın nsl diye oda dedi.cok iyi yüzü gülüyordu baya agladım ruyamda .1 ay sonra tekrar gördüm yani dün ama ozamanda seni birkere öpeyim babaannem dedim oda bna dedi gitcem saatim geldi diye .. hep yuzu guluyordu bembeyaz cicek gibi parliyodu .ne demektir .

 5. Ölen kişi kabir azabı görüyor olabilir senden duâ istiyor olabilir ona Allahtan bagislanma dile bol bol dua et

 6. Merhaba evde kelebekler dolaşıyor sürekli bunun bi anlamı olabilir mi? Babam namazında çocuk esirgeme kurumunda görev yapmış hafız harama asla el uzatmayan ve evladından çok çeken bi insandı..

 7. Selamın aleyküm benim bir muhabbet kuşum vardı hastalandı okadar uğraşmama ramen kurtaramadım çok seviyordum sanki bi evlat gibiydi benim için kuşum ahirette benden şefaatçi olurmu ve ruhu beni ve çocuklarımı ziyarete gelirmi

 8. Annem 10 senedir kanser hastasiydi ve bu hastalıktan 49 yaşında kaybettik 1 ay önce annem hiç namaz kilmadi ancak hep Allah’a sukretti rüyasında da insanlar çok güzel görüyor annemin yerini bu rüyalar gerçek midir?

 9. Ne güzel işte ben Dedemi 3 gün önce kaybettim keşke ruhu ile gelse de görsem geliyordur zaten ama ben görmüyorum ben dedem öldükten sonra çok ağladım rüyamda görmedim ama uyurken ağlıyormuşum sesler çıkarıyormuşum tüm ölmüşleriniz mekanı cennet nur içinde uyusunlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir