Kısmet kapanır mı?

Bayan okuyucumuz: “Evlenme yaşı geçen erkek veya kız evlâtlar için, ‘kısmeti kapalı’ diyorlar; bu söz doğru mudur? İnsanların kısmetleri kapalı olur mu?”

Halk arasında söylenen bu sözü mazinin bir ifadesi olarak algılamalı; bu sözü istikbale yürütmemelidir. Yani bu söz hiçbir biçimde hiçbir kimsenin istikbalini anlatmaz; olsa, olsa mazisini ifade eder. Yani bir kimse için söylenen ‘kısmeti kapalı’ sözü, o kimsenin kısmetinin henüz açılmamış olduğunun halk dilindeki bir çeşit ifadesidir. Bu sözü istikbale de teşmil etmek yanlıştır ve hatadır. Yani şu ana kadar kısmeti açılmamış olan bir gencin, belki yakın bir zamanda ehemmiyetli bir kısmeti kendisini bekliyor olabilir.

Ebeveynlerin, evlilik yaşı gelen evlâtlarını eğer mühim mazeretleri yoksa uygun bir kısmet arayarak evlendirme teşebbüsü içinde olmaları gerekir. Evlât evlenmediği sürece bu çabanın devam etmesi gerekir. Belli bir yaşta ‘kısmeti kapalı’ diyerek bu çabadan vazgeçmek doğru değildir. Evlâtları itham etmek, gelecekleri ile ilgili kehanetlerde bulunmak daha büyük hatalara kapı açar. Gelecekle ilgili verilen böyle temelsiz ve esassız hükümler, İslâmiyet nazarında batıldır ve merduttur.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Kocası ölmüş kadının evlenmesi

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir