Kısmetsiz Kız kardeşim

Kısmet rumuzlu okuyucumuz: “Kız kardeşim 30 yaşında. Bu zamana kadar evlenmedi. Bazen de kısmeti çıktı; tam olmasını beklerken bozuldu. Kendisi bu duruma çok üzülüyor. İzah etmekte güçlük çekiyoruz. Dindar, namazını kılıyor. Bunda mutlaka bir hikmet var. Allah (cc) kimseye haksızlık etmez; biliyoruz. Fakat içine kapandı sanki. Ne yapmamız gerekir? Bazısı hocaya baktırın diyor. Kısmeti bağlanmış, falan yapılmış falan diyorlar. Kısmetin açılması için baş vuracağımız yollar nelerdir? Dindar hocalara götürelim mi? Ne yapmamızı önerirsiniz?”

Halk arasında sıkça söylenen bu “kısmeti kapalı” sözünü yaşanmış olan mazinin bir ifâdesi olarak algılamalı; yaşanacak olan istikbal hiçbir şekilde bu sözle yargılanmamalıdır. Bu sözle hiçbir gencin istikbalini ipotek altına almamalıdır. Yani bu söz hiçbir biçimde hiçbir kimsenin istikbalini anlatmaz; olsa, olsa mâzisini ifade eder.

Yani bir kimse için söylenen ‘kısmeti kapalı’ sözü, o kimsenin kısmetinin henüz açılmamış olduğunun halk dilindeki bir çeşit ifadesidir. Bu sözü gelecek için de kullanmak yanlıştır ve hatâdır. Yani şu ana kadar kısmeti açılmamış olan bir gencin, belki yakın bir zamanda ehemmiyetli bir kısmeti kendisini bekliyor olabilir. Anne-babaların, evlilik yaşı gelen evlâtlarını eğer mühim mazeretleri yoksa, uygun bir kısmet arayarak evlendirme teşebbüsü içinde olmaları gerekir. Evlât evlenmediği sürece bu çabanın devam etmesi gerekir. Belli bir yaşta ‘kısmeti kapalı’ ifadesinin esrarlı câzibesine kapılarak evlilik çabasından vazgeçmek veya bıkkınlık göstermek doğru değildir. Evlâtları kısmeti kapalı diye itham etmek, gelecekleri ile ilgili kehânetlerde bulunmak daha büyük hatâlar için zemin de oluşturabilmektedir. Gelecekle ilgili verilen böyle temelsiz ve esassız hükümler, İslâmiyet nazarında bâtıldır ve makbul değildir.

OKU:   Peygamber Efendimiz´in (asm) evlilikleri üzerine

Kısmetini aramaya devam etmekten başka çaremiz yoktur. Bazen, her şeyde bir hatâ bularak kısmetimizi kendimiz kapatıyoruz. Ufak tefek hatâları önemsemeyip işi bozan taraf kendimiz olmaz isek eğer, kısmetimizin hep açık olduğunu görmekte gecikmeyiz. Bütün bunlara rağmen beklentilerimiz gerçekleşmiyorsa kaderin hükmünü de unutmamalıyız.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir