Ehl-i kitabın kestiği hayvanın eti helâl midir?

Said Akkaş: “Ehl-i kitabın kestiği hayvanın eti helâl midir? Helâl olduğuna dair fetva varmış ama güvenemiyoruz. Allah’ın adıyla kesilmeyen bütün hayvanlar mundar değil midir?”

 

Kur’ân buyurur ki: “Bütün iyi ve temiz olan nimetler bu gün size helâl kılındı. Kendilerine kitap verilmiş olan Hıristiyan ve Yahudilerin yiyecekleri size helâldir; sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir.”1

Bu âyetin hükmü gereğince, ehl-i kitabın, bize göre helâl olan yiyeceği bize helâldir.

Bu âyette öncelik temiz olanlara verildiğine göre, domuz eti, kan, leş, şarap… vs. Kur’ân’ın ismen haram kıldığı yiyecek ve içeceklerin dışında ehl-i Kitabın yiyecekleri Müslümanlara helâldir. Ehl-i Kitabın dışlanmaması, mümkünse Müslümanlarla yakınlaşma fırsatlarının kollanarak tebliğ kapısının açık tutulması bu helâlliğin hikmetlerinden yalnızca biri olsa gerektir.

Ehl-i kitabın kendi dinî kurallarına göre kestiği hayvanın eti de yenir.

Hazret-i Âişe (ra) bildirmiştir: “Bazı kimseler: ‘Yâ Resûlallah! Bir takım insanlar bize kesilmiş et getirmektedirler. Hayvan boğazlanırken üzerinde Allah’ın isminin anılıp anılmadığını bilmiyoruz. Bu duruma ne buyurursunuz?” diye sordular.

Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm):

“Bismillah deyiniz ve yiyiniz” buyurdu. Et getirenler yeni Müslüman olmuşlardı.”2

Bediüzzaman Hazretleri de, sadece et değil, gelen bütün nimetlerde veren kişi ‘Bismillah’ demese dahi,—eğer alınmaya muhtaç ise—alan kişinin ‘Bismillah’ diyerek, o nimette rahmet-i İlâhiyenin elini görüp şükretmesinin yeterli olacağına dikkat çeker.3

OKU:   Allah namına almak ve vermek

Dipnotlar:
1- Maide Sûresi: 5
2- Buhârî, Tevhîd, 13; İbn-i Mâce, Zebâih, 3174
3- Mesnevî-i Nuriye, s. 147; Lem’alar, s. 185, 2004

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

One comment

  1. Yeni Asya okuyucusu olarak Süleyman Kösmene hocamın kaynaklı belgeli fetvalarını takibeder ve dua ederim. CENAB-I ALLAH RAZI OLSUN VESSELÂM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir