Nefsim

“Nefsime karşı neler yapmalıyım ki onu yenebileyim. Biliyorum tamamen yenemem, ama biraz da olsun ona hakim olmanın yolları yok mu?”

 

Nefisle mücadelemiz ölünceye kadar sürer. Ölmeden önce nefsimizi yendiğimizi söyleme imkânımız yoktur. Fakat Allah’ın yardım ve inayetiyle onu hayra yönlendirebiliriz.

Peygamber Efendimiz (asm) nefsin bitmek bilmeyen fırtınaları karşısında Allah’ın yardım ve inayetine sığınılabileceğini, bize, “Allah’ım. Göz açıp kapayıncaya kadar beni nefsimle baş başa bırakma” duasıyla göstermiştir.

Hazret-i Yusuf Aleyhisselâm gibi şanlı bir Peygamber “Nefis daima kötülükleri emreder. Ancak Rabb-i Rahim’im yardım eder ve merhamet ederse o başkadır” sözü ile nefse güvenilmeyeceğini bildirmiştir.

Nefsin azgın istekleri karşısında ancak Allah’a sığınılır, Allah’tan yardım istenir.

Bediüzzaman Hazretlerinin işaretiyle, nefse biraz olsun hâkim olmanın ve onu hayra ve tövbeye sevk etmenin yolları şöyle sıralanabilir:

1- Nefsimizi savunmayacağız. Onu günahların ve hataların başı bilip ona aldanmayacağız. Onu ittiham etmekten geri durmayacağız. Onun hatırı için Müslüman kardeşimize küsmeyeceğiz. Onun hatırı için Allah’a ve Resûlüne (asm) darılmayacağız.

2- Nefsimizin türlü türlü çekiştirmelerine ve bizi yanlışa sürükleyen bitmek bilmez isteklerine karşılık Allah’a sığınmaktan başka çaremizin olmadığını aklımızdan çıkarmayacağız. Allah’ın yardımıyla istiaze edeceğiz, Allah’a sığınacağız. Kur’ân’ı dinleyeceğiz. Sünnet-i seniye kalesine gireceğiz.

3- Hatamızı çok sık itiraf edip, tövbe kapısını çok sık aşındıracağız.

OKU:   Tekellüf ne demektir?

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir