Nefsimi nasıl yenebilirim?

İS rumuzlu okuyucumuz: “Nefsime karşı neler yapmalıyım ki onu yenebileyim. Biliyorum tamamen yenemem, ama biraz da olsun ona hâkim olmanın yolları yok mu?”

Nefisle mücadelemiz ölünceye kadar sürer. Ölmeden önce nefsimizi yendiğimizi söyleme imkânımız yoktur. Fakat Allah’ın yardım ve inayetiyle onu hayra yönlendirebiliriz. Peygamber Efendimiz (asm) nefsin bitmek bilmeyen fırtınaları karşısında Allah’ın yardım ve inayetine sığınılabileceğini, bize, “Allah’ım, göz açıp kapayıncaya kadar dahi olsa beni nefsimle baş başa bırakma” duâsıyla göstermiştir. Hazret-i Yusuf Aleyhisselâm gibi şanlı bir Peygamber (as), “Nefis daima kötülükleri emreder. Ancak Rabb-i Rahim’im yardım eder ve merhamet ederse o başkadır.” sözü ile nefse güvenilmeyeceğini bildirmiştir. Nefsin azgın istekleri karşısında ancak Allah’a sığınılır, Allah’tan yardım istenir.

Bediüzzaman Hazretlerinin işaretiyle, nefse biraz olsun hâkim olmanın ve onu hayra ve tövbeye sevk etmenin yolları şöyle sıralanabilir:

1- Nefsimizi savunmayacağız. Onu günahların ve hataların başı bilip ona aldanmayacağız. Onu ittiham etmekten geri durmayacağız. Onun hatırı için Müslüman kardeşimize küsmeyeceğiz. Onun hatırı için Allah’a ve Resûlüne (asm) darılmayacağız.

2- Nefsimizin türlü türlü çekiştirmelerine ve bizi yanlışa sürükleyen bitmek bilmez isteklerine karşılık Allah’a sığınmaktan başka çaremizin olmadığını aklımızdan çıkarmayacağız. Allah’ın yardımıyla istiâze edeceğiz, Allah’a sığınacağız. Kur’ân’ı dinleyeceğiz. Sünnet-i Seniyye kalesine gireceğiz.

3- Hatamızı çok sık itiraf edip, tövbe kapısını çok sık aşındıracağız.

OKU:   Varlık ve yokluk alemlerinin tesbihleri

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

8 comments

  1. kapanmak istiyorum hemde cok ama bazen yapamıcam gibi geliyor saclarımı cok seviyorum herkes görsün istiyorum nebilim bilmiyorum neyi nasl yapcam ben :S

    1. Değerli olan şey herzaman saklanır elmas altın gibi değersizler ortalıkta dolaşır paslanır. Demir gibi onun için düşün birde bakileştirmek var eğer Allahın emrine göre hareket edersen cennette daha evlası verilecek..

    2. Canım kardeşim o güzel saçların sayesinde hergün zina günahı kazandığını biliyormusun şeytanın kazanmasına izin verme sen kazan inşaallah bu sınavı allah o saçların zaten güzel olduğu için mahrem gözlerin görmesini istemiyo Allah yardımcın olsun bence kapanmalısın hemde bi an önce

    3. Saclarimi herkes cok begenirdi bu yuzden bende hic bi zaman kapanmak istemedim kapanirsam kimse bana bakmaz dikkat cekmem diye dusundum ama Allah bize verdigi guzelligi almasinida bilir sukurler olsun bende kapandim ve cok mutuyum kalbimdeki bosluk doldu ne zaman ölcegimiz belli degil her nefis birgun ölümü tadacaktır bu yuzen tevbe kapilari kapanmadan ALLAH yoluna donelim sunnetlere uyalim o zaman dunyalik isler bize bos gelir..

  2. Kardesim icin temiz olsun kilin hic bir degeri yok.kulluk gorevlerini yerine getir yeter.

  3. Allah seni inayetiyle korusun tez zamanda Saliha Bi kul yapsın inşallah kendine inan ve Allahtan kork ona sığın devamlı dua et y kardeşim yaparsın kendine güven yeter ve aklına sıkça ölümü getir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir