Milletin malını korumak

Bir okuyucumuz:“Çalıştığım yerde (sarf malzemesi) piller alınmış bir zaman sonra durduk yerde bitiyor; kullanıp yerine daha fazla değerde bozulmayan ve kullanılan bir şey koysak olur mu? Çalıştığım yerde kullanılmış kâğıt oluyor ve SEKA’ya veriliyor, bunları müsvedde olarak değerlendirebilir miyiz?”

 

 MİLLET MALINI KORUMAK

Bu konuda fetvayı müftü değil, vicdan verir. Esas olan millet malını korumaktır. Hazret-i Ömer’in (ra) özel işlerinde millet malını kullanmadığı yolunda dikkat çekici hatıraları çok anlatılır.

Eğer siz kötüsünü kullanıp daha iyisini yerine koymak gibi bir ahlâk-ı haseneye sahip iseniz ve yarın mahşerde sorulduğunda alnınızın akıyla cevap verebilecekseniz mesele yok.

Ne var ki böyle de olsa görüntüye de dikkat etmekte fayda vardır. Yani sizi zahiren gören birisinin sizin aleyhinizde şahitlik edeceğini düşünün; su-i zan ve gıybetinizi yapmaya meydan vermemek de lâzımdır.

Sekaya verilecek kâğıtları müsvedde yapmak konusunda da aynı hassasiyet geçerlidir.

Bediüzzaman der ki: “Fert, mütekellim-i vahde olsa; müsamahası, fedakârlığı, amel-i sâlihtir. Mütekellim-i maa’l-gayr olsa hıyanet olur.”1

Yani kendi malından fedakârlık yapabilirsin ve müsamaha gösterebilirsin. Ama millet malından fedakârlık yapmak ve kamu malının çarçur edilmesine müsamaha göstermek hainliktir.

Dipnot:
1- Sünûhat, s. 20.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Allah verdiği nimetlerden sorumlu tutar

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir