Koğuşlarda Cuma namazı kılınır mı?

Karabük T Tipi Cezaevinden Ömer Kılıçbay: “1- Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve yükümlülere Cuma namazı farz mıdır? 2- Üç kişi ve daha fazla sayıda kalınan koğuşlarda Cuma namazı kılınır mı? 3- Cuma namazı farz değilse eğer, yine de kılınabilir mi? Kılındığında bir vebali olur mu? Hükmü ne olur? 4- Cuma namazı kılmaz isek öğlen namazını cemaatle kılabilir miyiz? 5- Bayram namazı kılabilir miyiz?”

 

Yükümlülere Cuma Namazı Farz mıdır?

Öncelikle, cezaevlerinde tutuklu olup henüz yargılanmamış bulunan vatan evlâtlarına, acilen, adaletin tahakkuk ettiği bir adil yargılama diliyorum. Yargılamaların gecikmemesini diliyorum. “Geciken adalet, adalet değildir” gerçeğini hatırlatıyor, adaletin bir saniye bile gecikmesinin hem insanların, hem ülkemizin onuruna yakışmadığını söylüyorum.

Savcılarımızın ve hâkimlerimizin ellerini çabuk tutmalarını, haklarında delil bulunamayan tutukluların bir an önce, denetimli serbestlik haklarından yararlandırılmalarını diliyorum. Suçu sabit olmamış insanların daha fazla suçlanmamalarını diliyorum. Adaletin tecellisinin, adalet edilenler için lütuf değil, hak; adalet edenler için hamaset değil, vazife olduğunun unutulmamasını diliyorum. Cezaevlerinde adalet bekleyen tutukluların, bir an önce sağlık, sıhhat ve afiyet içinde hakları olan adalete, hürriyete ve ibadet yapma hakkına kavuşmalarını diliyorum.

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve yükümlülere, kendilerine Cuma namazı kılma izni verilmediği takdirde Cuma namazı farz değildir. Çünkü hürriyetleri tahdit edilmiştir. Malûm; Cuma namazının vücup şartlarından birisi hür olmaktır.

OKU:   İbadetin bize kazandırdıkları

Kapalı ve herkese açık olmayan koğuşlarda Cuma namazının sıhhat şartı da sübut bulmaz. Bununla beraber kılındığında vebali olmaz. Farz olarak olmasa da, sünnet olarak kılabilirler. Ardından öğle namazının farzını kılmalıdırlar.

Yükümlüler bayram namazını ise buldukları imkânlarla kılabilirler.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir