Kabir taşı yazıları

Münih’ten Sezai Mumcu: “Kabir taşlarında kadın veya erkeğin isminin önüne Hacı ifadesi yazmakta mahzur var mıdır? El Baki Hüve’l Baki lâfz-ı mübareğini Arapça yazdırmak muhakkak en doğrusu; fakat o beldede bunu yapabilen yoksa Lâtince yazdırmak nasıl olur?”

Kabir taşlarına yazı yazdırmak mübalâğalı olmamak kaydıyla mubahtır. Erkek veya kadın eğer hacca gitmişlerse genel âdet çerçevesinde isimlerinin önüne hacı yazdırmakta bir mahzur yoktur. Bununla beraber yaptığı bir ibadetten ötürü halk arasında aldığı bir unvanı kabir taşına yazdırmakta bir fazilet de yoktur. İbadette esas olan, ibadeti Allah’ın kabul etmesi ve eğer hac ise mebrur hacdan sayması; namaz, oruç veya zekât ise makbul saymasıdır.

Kabir taşlarına El Baki Hüve’l-Baki lâfzını yazdırmak da âdet-i İslâmiyedendir ve mubahtır. Kabrin bulunduğu beldede Arapça yazı bilen yoksa bile, Arapça fontlar temin edilerek resimleme usûlü ile kabir yazıcılarının bunu yazması mümkündür sanıyorum. Ve eğer yazdırılacaksa Arapça yazdırmak daha güzeldir. Bununla beraber buna imkân bulunamaz ise Latince yazdırılmakta bir beis yoktur.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Sütkardeşi yapmak faziletli midir?

image_pdfimage_print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir