Büyü yapmanın hükmü

Bahadır Beyin ve ‘önemli değil’ rumuzuyla soran okuyucumuzun sorusu: “Dinimizde büyü yapmak ve yaptırmak yasaklanmıştır, biliyorum. Fakat kendisi üzerine büyü yapılmış bir kimsenin bu büyüyü üzerinden kaldırmak için ne yapması gerekmektedir? Kişi, büyüyü üzerinden kaldırması ve bu zarardan Allah’ın izniyle kurtulması için ve bir daha kendisine büyü yapılmasını engellemek için büyü yaptırmasının hükmü nedir, bu şekilde büyü yaptırması caiz midir?”

Büyü yapmak ve yaptırmak, insana silâh sıkmaktan daha ağır vebal taşıyan bir büyük günahtır. Kendisine büyü yapılan kişi, kul euzü birabbil felak, kul euzü birabbinnasi, âyete’l-kürsi ve bunun  gibi âyet ve sûreleri okuyarak her türlü şerir ruhlu varlıklara karşı Allah’a sığınır, böylece önce kendisi, kendi üzerindeki büyünün tesirini kırmaya çalışır. Sünnet olan budur.

Bununla beraber, kendisine nasıl ve kim tarafından büyü yapılmışsa, o haramzede büyücüyü bulup, gerekirse dişinin kirasını da vererek, kendisi üzerindeki büyünün kesinlikle bozulmasını isteyebilir. Bunda da bir sakınca görülmez. Çünkü burada bir zararın def’i, yani yapılmış bir büyünün tesirsiz kılınması söz konusudur. Art niyet yok, başkasına zarar verme kastı yok; aynı yolları takip ederek, uğradığı zarardan kurtulma kastı vardır. Bu mubahtır. Fakat bu esnada kendisine büyü yaptırdığı iddia edilen kişiye zarar vermemesi şarttır.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Büyü ve sihir üzerine

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir