Gıybet ölçüsü

Şanlıurfa’dan Yasemin ULUÇ: “Gazetelerde yayınlanan köşe yazılarında kişilere ya da kurumsal alanlara yönelik eleştiriler gıybet sayılır mı?”

İnsanların kişilik haklarına haksız yere, delilsiz, yargısız ve sû-i zanna dayalı olarak yapılan ithamların, nerede ve ne şekilde yapılıyor olursa olsun, gıybetten hissesi vardır. Fakat halk içinde yapılan bir yanlışın, yine halk içinde bir gazetede veya başka bir yayın organında, kişilik hakkına dokunulmadan eleştirilmesi, olumlu veya olumsuz yanlarının tartışılması caizdir. Burada gıybetten kaçınmak için şu hususlara dikkat edilmelidir: 1- Kişilik hakkına saygı duymak, 2- İtham ihtiva etmekmek, 3- Zanlarla hareket etmemek ve kesin bilgiye dayanmak, 4- Kişiyi değil, yanlışı eleştirmek. 5- Eleştirilen yanlışın halk içinde ve kamuya açık alanlarda yapılmış olması.

Öyleyse bu çerçevede gıybet olan ve yapılmaması gereken: Yanlış sahibinin gizlediği ve halk içinde/ kamu önünde yapılmamış gizlilik dereceli bir yanlışı, sahibini itham ederek gündeme taşımaktır.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print
OKU:   Gıybetin kefareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir