Allah´a hamd etme ve sığınma

Fuat Ertürk: “Dişi ve erkek şeytandan sana sığınırım, sol ayağınla gir” ne mânâya geliyor. Bu konu hakkında beni aydınlatmanızı bekliyorum. Saygılarımla iyi çalışmalar temenni ederim.”

 

Tuvalete sol ayakla girmek ve girerken “Allahümme eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis” (Allah’ım, pisliklerin her türlüsünden, dişi ve erkek şeytandan Sana sığınırım) diye dua yaparak girmek, tahareti sol el ile yapmak sünnettir. Tuvaletten sağ ayak ile çıkmak ve çıkarken “Elhamdülillahillezi ezhebe anni’l-ezâ ve afânî” (Eziyetimi gideren ve bana afiyet veren Allah’a hamdolsun) diye hamd etmek sünnettir.

Malum, tuvaletler umumî pislikler yeri. Şeytanlar için de cazibe merkezleri. Bir Müslüman tuvaleti kullanırken, pisliklerden temizlenirken hem diliyle, hem kalbiyle, hem eliyle, hem beden diliyle, hem davranışıyla Allah’a sığınır. Taharetini güzel yapar. Üstünde başında pislik bırakmaz. Pis suyun sıçramalarına karşı dikkat eder. Oralarda yuvalanmış şeytan varsa şerrinden Allah’a sığınır.

Bir Müslüman için her şey Allah’a sığınma ve duâ etme fırsatı sunar. Her yaşanan hal, her fırsat en iyi dua etme, Allah’a hamd etme ve sığınma zamanıdır. Tuvalete girmek dahi olsa. Dinimiz nerelerde, nasıl dua yapacağımızı bize öğretiyor. Bu söylenilen yerlerde Sevgili Peygamberimiz (asm) böyle duâlar yapmış. Allah kabul eylesin. Âmin.

Benzer konuda makaleler:

OKU:   Derdimiz var; duâmız var!

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir