Abdestsiz Risâle Okumak

Zahid Bey: “Abdestsiz olarak risâle okurken geçen âyetleri okuyabilir miyiz?”

Efdal olan, Risâle-i Nûr’u abdestli okumaktır. Bu durumda içinde geçen âyetleri abdestsiz okuma problemi otomatikman ortadan kalkmış ve problem aşılmış olur.
Abdest almak gibi bir ruh, moral ve gönül sağlığını ve bizi hades halinden arındıran bir hükmî temizliği yerine getirmek zor olmamalı. Şüphesiz su yoksa veya zorluk varsa sözümüz yok. Ancak su varsa, zorluk da yoksa, yani imkân varsa abdest almak ihmal edilmemelidir. Çünkü Kur’ân’a ve âyetlerine abdestli dokunmak farz olduğu gibi; Kur’ân’ı ve Kur’ân ilimlerini abdestli okumak, âdâb ve usûl bakımından, feyiz ve fazîlet bakımından, incelik ve nezâhet bakımından efdaldir ve önemlidir.
Ebû Hüreyre radiyallahü anh anlatmıştır: Resûlullah Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm bir kabristana girdi ve:
“Esselâmü Aleyküm ey Mü’minler topluluğunun âlemi! İnşaallah biz de size kavuşacağız. Kardeşlerimizi gördüm de sevindim.” buyurdu.
Oradakiler: “Yâ Resûlallah! Biz senin kardeşlerin değil miyiz?” dediler.
Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm: “Siz benim ashabımsınız. Kardeşlerim ise henüz gelmediler. Ben onları Kevser Havuzunda bekleyeceğim.” Buyurdu.  Oradakiler: “Yâ Resûlallah! Ümmetinden senden sonra gelecekleri nasıl tanıyorsun?” dediler.
Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm: “Düşünün; bir adamın siyah atlar arasında alnı beyaz, ayaklarında seki olan bir atı olsa, o atını tanımaz mı?” diye sordu.  Oradakiler: “Elbette yâ Resûlallah; tanır” dediler.  O zaman Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm: “İşte benim o kardeşlerim kıyâmet günü aldıkları abdest sebebiyle alınları ve abdestte yıkadıkları uzuvları parlayarak gelecekler. Ben ise onları Havuz başında bekleyeceğim” buyurdu.3
Namaz kılmak ve Kur’ân’a dokunmak dışında abdestsiz bulunabiliriz şüphesiz. Fakat Kur’ân ilimlerini tahsil ederken mümkünse abdestli bulunmak tercihimiz olmalı.
Eğer abdest alacak kadar suyumuz varsa, zorluk ve sıkıntımız da yoksa; kıyâmet gününde alnımızı, yüzümüzü, uzuvlarımızı ve rûhumuzu parlatacak ve bizi Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm’a yakın kılacak alâmet-i fârikamız olan bir davranış bize bu gün neden zor gelsin ki?

OKU:   Cennetin izdüşümü Vakıa Sûresi’nde

Dipnot:

1- Nesâî, Tahâret, 110

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir