Oğuzhan bey: “Kurban bayramında adak kesilir mi?”

Adak kurbanını kesmek için Kurban Bayramını beklemeye gerek yoktur. Adak kurbanı şarta bağlı olarak adanmışsa, şartın gerçekleştiği günden itibaren ilk fırsatta; şartsız olarak adanmışsa, niyet edilen zaman içinde kesilir. Kurban Bayramında kesilmek üzere adanmışsa, Kurban Bayramında kesilir ve fakir-fukarâya dağıtılır.

KONU İLE İLGİLİ MAKALELER

´´Ya Sabur!´´ çekmek musîbeti celbediyor mu?
381
Şeniz Hanım: “Kişinin başında musîbet yokken, zikir halinde tesbih olarak “Ya Sabur!” çekmek musîbeti celbediyor deniliyor. Musîbeti celb edeceği doğru mudur?” (daha&helliip;)
Yemin bozulursa ne yapilmali
257
Aysun Hanım: “Konuşmam diye yemin eden birisi, konuşursa ne yapmalıdır?” (daha&helliip;)
Mutluluğu şükre çevirmeli
44
S. E. Rumuzlu okuyucumuz: “Kur’ân’da, ‘Allah çok sevinçlileri sevmez.’ buyuruyor; bu âyeti açıklar mısınız? Dinimiz dünyevî mutluluğa karşı mıdır?” (daha&helliip;)
Evde bulunan her Kur´ân-ı Kerim´i okumak
216
Alanya’dan Remzi Çetin: “Evlerimizde birden fazla Kur’ân-ı Kerîm bulunmakta ve her zaman her birisini okumaya güç yetirememekteyiz. Her Kur’ân-ı Kerîm’i açıp okumak gibi bir zorunluluk var mı? Evde Ku...
Nifas
35
İsmet Aktaş: “Anne karnında iki aylık bir çocuk zayi olup, alınırsa nifas hükümleri uygulanır mı?” (daha&helliip;)
Dünyada ve mahşerde adâletin tecellisi
338
  Süleyman Bey: “Allah’ın adâletinin dünyada ve âhirette tecellîsi nasıl olur? Mahşerde ameller tartıldığı zaman, iyiliklerin ve kötülüklerin ağırlık durumuna göre hüküm verileceği; her kötülüğün zerr...
Allah namına almak ve Allah namına vermek
58
“Hemşehri” rumuzlu okuyucumuz: “Birinci Söz’de geçen: ‘Allah namına vermeliyiz. Allah namına almalıyız. Öyle ise, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız...’ cümlesini nasıl anlamalıyız?” ...
Sehiv secdesi
45
Cevat Bey: “Hanefî mezhebine göre sehiv secdesi nasıl yapılır? Tahıyyâttan sonra mı? Salâvatlardan sonra mı yapılır?” (daha&helliip;)
İslâmiyet´te reforma ihtiyaç var mı?
61
“Dinde reform ne demektir? İslâmiyet’te reforma ihtiyaç var mı? Dinde reform söylentileri bizi rahatsız ediyor. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz?” (daha&helliip;)
Çocuksuz aileler ve kimsesiz çocuklar
46
  “Dokuz yıldır evliyim. Çocuğum yok. Çocuksuz ailelere müjde yok mu? Evlâtlık edinmek caiz mi?” (daha&helliip;)