Kefir içmenin hükmü

Hacer TUNCEROĞLU: “Kefirin bileşiminde yer alan maddeler, esas itibariyle yapıldığı sütün özelliklerine bağlıdır. Ayrıca bileşimi, tadı ve aroması, üzerine yapımı sırasında sütün mayalama sıcaklığı, bekleme süresi, yapımdan sonra içilinceye kadar geçen süre etkili olmaktadır. İnek sütünden yapılan kefirin içerisindeki maddeler genellikle şöyledir: Su, kurumadde, yağ, kazein, laktalbumin, sü şekeri, alkol, süt asidi, mineral maddeler. Yoğurt gibi mayalanıyor. Bu içeceği içebilir miyiz? Dinî hükmü nedir?”

Bir içeceğin haram olup olmadığının iki önemli ölçüsü:

a- Sıhhî olması,

b- Sarhoş edici olmamasıdır.

Eğer sıhhate zararlı değilse ve eğer çoğu veya azı sarhoş etmiyorsa, haram olmaz.

Kefiri bu ölçüler çerçevesinde değerlendirmelidir. Kefir sarhoş edici bir içki değildir. Şifa için kullanılan kefir, boza gibi, sarhoş edici ölçüde mayalanmasına meydan vermemek şartıyla içilebilir.

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print
Bu makale size yardımcı oldu mu? Evet Hayır
OKU:   Televizyon seyretmek haram mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir